W ramach pakietu pomocowego wartego 125 mln dolarów Amerykanie przekażą Ukrainie m.in. kolejne patrolowce i radary przeciwartyleryjskie. Dodatkowa część pakietu, warta 150 mln dol., trafi do Ukraińców po spełnieniu określonych warunków.

W poniedziałek Departament Obrony USA ogłosił, że w ramach specjalnej inicjatywy wsparcia w zakresie bezpieczeństwa (Ukraine Security Assistance Initiative), Ukrainie zostanie przekazany pakiet pomocowy o wartości 125 mln dolarów. W jego ramach, Ukraińcy mają otrzymać dwie uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI, a także radary przeciwartyleryjskie, wsparcie medyczne, dostęp do zdjęć i analiz satelitarnych oraz dodatkowe szkolenia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wszystko to ma na celu poprawę interoperacyjności sił ukraińskich z NATO, a także wzmocnienie ich zdolności w zakresie „śmiercionośności”, dowodzenia i kontroli oraz świadomości sytuacyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że w ten sposób USA potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz dostarczenia Ukrainie defensywnej broni śmiercionośnej, co ma jej umożliwić bardziej efektywną obronę.

Wraz z przewidzianymi w tym pakiecie dwoma łodziami patrolowymi, Ukraina będzie posiadać już osiem takich jednostek, otrzymanych od Amerykanów. Latem ubiegłego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie nawet 16 patrolowców typu Mark VI, wraz z działami i radarami. Łączna wartość wszystkich szacowana jest na około 600 mln dolarów.

Czytaj także: USA dostarczą Ukrainie nowe patrolowce – prace przy budowie ruszają

Ogłoszony w poniedziałek pakiet to pierwsza część większego pakietu, wartego łącznie 275 mln dolarów, zatwierdzonego przez Kongres USA na rok budżetowy 2021.

Pentagon zastrzega jednak, że dodatkowa pomoc warta 150 mln dolarów zostanie udzielona Ukraińcom pod pewnymi warunkami. Mianowicie, Departament Stanu musi wcześniej potwierdzić, że Ukraina „poczyniła odpowiednie postępu w kluczowym reformach obronnych”, w zgodzie zasadami i standardami natowskimi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podano, Waszyngtonowi zależy szczególnie na wdrożeniu reform wzmacniających kontrolę cywilną nad wojskiem, promujących większą transparentność i odpowiedzialność w przemyśle obronnym i w zamówieniach obronnych. Amerykanie oczekują też od Ukrainy zmodernizowania swojego sektora obronnego w kluczowych obszarach w zgodzie z zasadami i standardami NATO.

Od 2014 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obrony o łącznej wartości ponad 2 mld dolarów.

Czytaj również: MFW oczekuje od Ukrainy postępu w reformach, jeśli chce dostać pieniądze

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz