Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozpocząłw niedzielę wizytę w Chińskiej Republice Ludowej. Może się ona przyczynić do złagodzenia napięć między dwoma supermocarstwami.

Relacjonująca rozpoczęcie wizyty rozmowy rozpatrue ją jako wizytę “o wysokiej stawce, mającej na celu skierowanie stosunków [amerykańsko-chińskich] z powrotem na właściwy kurs po miesiącach zaognionych napięć między dwiema największymi gospodarkami świata”. Blinken jest pierwszym sekretarzem stanu, który udał się do Chin od pięciu lat i najwyższym urzędnikiem USA, który odbywa taką misję od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Joe Bidena.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do spotkania Bidena z przewodniczącym ChRL Xi Jingpingiem. Poprzednie wizyty szefów amerykańskiej dyplomacji często wiązały się ze spotkaniami twarzą w twarz z przywódcami Chin. CNN podkreśla, że obecnie relacje między dwoma państwami są najchłodniejsze “od dziesięcioleci”.

Urzędnicy obu rządów zasygnalizowali niewielkie oczekiwania co do wizyty, a wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom na początku tego tygodnia, że nie spodziewa się „długiej listy rezultatów”. Zamiast tego amerykańscy urzędnicy przedstawiają tę podróż jako próbę przywrócenia normalnych kanałów komunikacji z Chinami w celu uniknięcia konfliktu między dwoma światowymi mocarstwami.

„To, nad czym pracujemy podczas tej podróży, to w istocie kontynuowanie tego, co prezydent Biden i prezydent Xi ugodnili na Bali pod koniec zeszłego roku, co polega na ustanowieniu trwałych, regularnych linii komunikacji na wyższych szczeblach wszystkich instytucji rządowych abyśmy mogli upewnić się, że komunikujemy się tak jasno, jak to możliwe, aby uniknąć nieporozumień w najlepszy możliwy sposób” – Blinken powiedział przed wylotem w piątek.

W pierwszym spotkaniu wzięli udział, obok Blinkenam m.in. zastępca sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Daniel Kritenbrink oraz ambasador USA w Chinach Nicholas Burns. Ze strony Pekinu minister spraw zagranicznych Qin Gang i jego zastępca Hua Chunying. „Mam nadzieję, że to spotkanie pomoże skierować stosunki chińsko-amerykańskie z powrotem ku temu, co obaj prezydenci uzgodnili na Bali” – napisał Hua na Twitterze po rozpoczęciu rozmów.

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply