
„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?
3 Komentarze
/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

„Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]
Neobanderowcy z Czarnego Komitetu postanowili „poprawić”…

Kukiz: przypisywanie nam odpowiedzialności za Holokaust jest "etycznym Holokaustem"
Lider ruchu Kukiz'15 w ostrych słowach odniósł się do działań…

Łącznie i solidarnie
Pomimo, iż rząd RP na uchodźstwie utracił w 1945 r. uznanie ze strony mocarstw zachodnich, starał się nadal walczyć o Polskę wolną i demokratyczną, prowadząc w skromnym wymiarze politykę zagraniczną. W toku rozmów z emigrantami z innych krajów zza żelaznej kurtyny próbował wypracować idee ułożenia nowego ładu w Europie Środkowowschodniej, ważne w perspektywie odzyskania przez kraje w niej żyjące niepodległości. Pertraktował m.in. z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami, dążąc do osiągnięcia modus vivendi. Najintensywniejsze kontakty prowadził z nimi na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, kiedy żywiono nadzieje na rychły wybuch III wojny światowej między aliantami a ZSRR, która przynieść miała ziemiom polskim wolność. Najmniej znane są kontakty Rządu RP na Uchodźstwie z Białorusinami.

Banderowcy
Członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Stefana Bandery, którzy następnie utworzyli Ukraińską Armię Powstańczą, potocznie zwani "banderowcami".

Bulbowcy
Oddziały Tarasa Borowca -"Bulby" nacjonalistycznego polityka ukraińskiego, od pseudonimu którego wzięły swoją nazwę.

Melnykowcy
"Melnykowcy", członkowie i zwolennicy Organizacji Ukraińskich nacjonalistów, frakcji pułkownika Andrzeja Melnyka, jednej z tych, która powstała po rozpadzie OUN na zjeździe w Krakowie w 1940r.

Dywizja SS Galizien
Jednostka zbrodniczej niemieckiej formacji SS, złożona z ukraińskich kolaborantów powołana przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. "Wsławiła" się licznymi zbrodniami na Polakach.

II wojna światowa na wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej
17 września 1939 roku wojska sowieckie - wypełniając postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow - dokonały agresji na Rzeczpospolitą, nie wypowiadając wojny i gwałcąc międzynarodowe umowy.

Obrona Lwowa 12-22 IX 1939
Przez długi okres PRL-u temat Kresów Wschodnich, a tym bardziej Lwowa, był tematem tabu, stąd też wątek obrony w Kampanii Wrześniowej często przemilczano.

Obrona Grodna 20-22 IX 1939
Pierwszy atak sowieci przypuścili od południa nad ranem w dniu 20 IX niewielką grupą 11 czołgów i 1 samochodu pancernego.

Agresja Sowiecka na Polskę 17 IX 1939
W dniu 17 IX 1939 r., bez wypowiedzenia wojny, Związek Radziecki dokonał zbrojnego napadu na Polskę. Fakt ten określa się jako "wbicie noża w plecy" walczącym z Niemcami Polakom, lub po prostu nazywa się go IV rozbiorem Polski.