Hamas oświadczył, że zgadza się na propozycję zawieszenia broni w siedmiomiesięcznej wojnie w Gazie przedstawioną przez mediujący Katar i Egipt. Izrael twierdzi, że propozycja ta nie spełnia jego żądań.

„Ismail Hanija, szef biura politycznego ruchu Hamasu, przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Kataru, szejkiem Mohammedem ibn Abdul Rahmanem Al-Thanim oraz szefem wywiadu egipskiego, panem Abbasem Kamelem, i poinformował ich o zgodzie Hamasu na ich propozycję porozumienia o zawieszeniu broni” – palestyńskie ugrupowanie polityczno-wojskowe podało w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na jego oficjalnej stronie internetowej, którego fragment przytoczyła Al Jazeera.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu stwierdziło, że proponowane porozumienie uważa za niesatysfakcjonujące lecz jest gotowy do rozmów. „Chociaż propozycja Hamasu jest daleka od niezbędnych wymagań Izraela, Izrael wyśle ​​delegację roboczą do mediatorów, aby wyczerpać możliwość osiągnięcia porozumienia na warunkach akceptowalnych dla Izraela” – oznajmił w poście na X Netanjahu.

Chalil al-Hajja, członek biura politycznego Hamasu, powiedział Al Jazeerze, że katarsko-egipska propozycja obejmuje wycofanie sił izraelskich z Gazy i powrót wysiedlonych Palestyńczyków do ich domów, a także wymianę izraelskich jeńców i więźniów palestyńskich. Według Palestyńczyka propozycja obejmuje trzy etapy rozejmowe, z których każdy trwać ma 42 dni.

W pierwszej fazie wznowione zostaną pośrednie negocjacje za pośrednictwem mediatorów w sprawie wymiany jeńców i więźniów. Dodał, że nastąpić powinno również wycofanie części izraelskich żołnierzy z niektórych obszarów palestyńskiej eksklawy, wraz z niezakłóconym powrotem uchodźców do ich domów oraz przepływem pomocy humanitarnej i paliwa do Gazy.

Al-Hajjaa powiedział, że w drugiej fazie ma nastąpić całkowite i trwałe wstrzymanie działań wojskowych w Gazie. Ostatni etap ma się skupiać na odbudowie Strefy Gazy pod nadzorem Egiptu, Kataru i agencji ONZ.

Informacje o decyzji Hamasu wywołały fetę wśród mieszkańców Strefy Gazy.

 

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że Waszyngton „wstrzyma się z oceną” oświadczenia Hamasu do czasu pełnej analizy. „Mogę potwierdzić, że Hamas udzielił odpowiedzi. Analizujemy teraz tę reakcję i omawiamy ją z naszymi partnerami w regionie” – powiedział Miller. Niemniej stwierdził – „To coś, co jest najwyższym priorytetem dla wszystkich w tej administracji, od prezydenta w dół”.

Izrael jednak nie przerwał działań zbrojnych. Już po deklaracji Hamasu wschodnia część Rafah, gdzie zgromadziła się większość mieszkańców Strefy Gazy, była bombardowana przez Izraelczyków, jak podała Al Jazeera.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Większość mieszkańców palestyńskiej ekslawy uciekła ze swoich domów do jej południowej części, rejonu granicznego miasta Rafah. Wielu z nich żyje tam w prowizorycznych warunkach. W regionie brakuje żywności, wody, lekarstw, dachu nad głową, energii elektrycznej. Dochodziło do ataków Izraelczyków na konwoje z pomocą humanitarną oraz Palestyńczyków próbujących ją odebrać.

Od początku wojny co najmniej 34 735 Palestyńczyków zginęło, a 78 108 zostało rannych. Zdecydowana większość z nich to cywile. Tak jest od początku bieżącej wojny, o czym pisaliśmy w październiku na naszym portalu. Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139, a dziesiątki osób nadal przetrzymywane są przez bojowników w niewoli.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply