Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej (AEOI) twierdzi, że w ramach wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju Irańczycy zamierzają zbudować więcej elektrowni jądrowych.

Przemawiając w poniedziałek podczas wizyty w pierwszym bloku elektrowni jądrowej Bushehr w południowym Iranie, szef AEOI Mohammad Eslami podkreślał znaczenie tej isntalacji dla systemu energetycznego Iranu. „W [irańskim roku kalendarzowym] 1402, który zakończył się 20 marca, obchodziliśmy 10 rok produkcji energii elektrycznej w elektrowni atomowej Buszehr. Według faktów i liczb w ciągu ostatniej dekady w elektrowni tej wyprodukowano 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej” – słowa urzędnika zacytował we wtorek portal telewizji PressTV.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej podkreślił, że wytworzenie tak wysokiego poziomu energii jądrowej pozwoliło krajowi zaoszczędzić 103 miliony baryłek ropy naftowej, co przeliczył na ponad 8 miliardów dolarów zużycia paliw kopalnych. „Wytwarzając 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej, elektrownia jądrowa Buszehr była w stanie pokryć czterokrotnie koszty jej budowy” – powiedział Eslami.

Co ważne ogłosił, że najwyższy przywódca Iranu (rahbar) ajatollah Sejjid Ali Chamenei wezwał AEOI do dalszego rozwijania cywilnego programu nuklearnego, aby osiągnąć cel 20 tys. megawatów energii jądrowej, podkreślając, że jego organizacja podejmuje już poważne wysiłki w tym zakresie.

Eslami zauważył ponadto, że energia jądrowa odpowiada za około 11 proc. światowej produkcji energii elektrycznej, stwierdzając, że podczas Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uzgodniono potrojenie zdolności wytwarzania energii jądrowej do roku 2050. „Podjęliśmy zasadnicze kroki, aby zwiększyć liczbę elektrowni jądrowych w naszym kraju” – powiedział Eslami.

W zeszłym miesiącu szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej powiedział, że roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni jądrowej Buszehr ustanowiła w 2023 nowy rekord. Na skalę kraju było to 7,6 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej w poprzednim roku, co też jest poziomem rekordowym.

Poruszenie wywołały niedawne słowa generała Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Ahmada Haghtalaba, który ogłosił, że jeśli Izrael będzie atakował irańskie instalacje energatyczne Iran może postarać się o uzyskanie broni jądrowej. Była to pierwsza deklaracja oficjalnego przedstawiciela Iranu wysokiego szczebla wyrażającą możliwość uzbrojenia się przez ten kraj w taki rodzaj broni masowego rażenia.

presstv.ir/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply