Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

W szyfrogramie polskiego wywiadu z 1990 roku napisano, że "korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności". Szyfrogram został ujawniony przez prof. Bogdana Musiała.

Szyfrogram nr 3398 został wykonany w czerwcu 1990 roku przez oficera polskiego wywiadu na podstawie informacji przekazanych przez niemieckiego agenta o kryptonimie "Wolf". Profesor Bogdan Musiał, który pełni obecnie funkcję dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego poinformował, że natknął się na dokument w czasie swojej pracy badawczej - podał PAP w piątek.

W szyfrogramie napisano: "Według »Wolfa« i kół doradców polityczno-gospodarczych rządu RFN korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności. Optymalnym według »Wolfa« dla jednoczących się Niemiec byłby ostateczny rozpad Solidarności i odrodzenie się w Polsce ze znacznej części jej członków silnego ugrupowania chłopskiego, składającego się z kilku partii chłopskich popieranych przez kościół".

Jak poinformował portal Daily Mail w Centralnym Instytucie Aerohydrodynamiki Żukowskiego w obwodzie moskiewskim wybuchł pożar. Placówka zajmuje się badaniami nad rosyjskimi samolotami bojowymi. (więcej…)

Od niedzieli europejska giełda energii Nord Pool przestaje handlować rosyjskim prądem - poinformował w piątek rosyjski koncern Inter RAO, który jest jedynym operatorem eksportu i importu energii elektrycznej w Rosji.

Rosyjski koncern Inter RAO otrzymał  z giełdy Nord Pool zawiadomienie dotyczące zawieszenia obrotu rosyjską energią elektryczną ze względu na ryzyko braku możliwości zapłaty - podaje agencja Reuters. W niedzielę handel zostanie wstrzymany.

Giełda energii Nord Pool AS należy do Euronextu i operatorów systemów przesyłowych kontynentalnych krajów nordyckich i bałtyckich. Zajmuje się obrotem energią elektryczną w całej Europie. W 2019 roku łączny obrót Nord Pool wyniósł 494 TWh sprzedanego prądu. Stanowi to ponad 90 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej na rynkach skandynawskim i bałtyckim - podkreśla portal Microsoft News.

Obecnie Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent udzielił w sobotę wywiadu telewizyjnego.

Zełenski wyraził opinię, że z siłami, którymi Ukraina dysponowała na początku inwazji, kraj nie byłby w stanie powstrzymać Rosji. Przypomniał, że na początku roku podpisał dekret o zwiększeniu armii o kolejne 100 tysięcy. "Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę" - powiedział, cytowany przez agencję UNIAN. "Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" - oświadczył.

"Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. (Rosjanie red.) Nie wiedzieli wielu rzeczy" - powiedział.

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w piątek, że na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów. (więcej…)

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 70 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
9%