Węgry chcą kupować gaz od Chorwacji

Wyciągając korzyści z poprawnych relacji z Rosji, Węgry starają się jednak dywersyfikować źródła dostaw surowców energetycznych.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ogłosił w sobotę, że Węgry będą mogły kupować gaz ziemny od sąsiedniej Chorwacji. Oznacza to, że środkowoeuropejskie państwo będzie miało dostęp do gazu innego niż rosyjski. „W interesie gospodarczym i bezpieczeństwa narodowego Węgier leży, by mogły zdobywać z jak największej liczby źródeł ilość gazu niezbędną do funkcjonowania gospodarki i zaspokojenia potrzeb ludności” – powiedział Szijjártó .

Deklaracja Szijjártó padła po jego spotkaniu z ministrem środowiska Chorwacji Tomislavem Czoricziem, które odbyło się na międzynarodowym forum na temat polityki bezpieczeństwa w chorwackim Dubrowniku. Szijjártó zaznaczył, że perspektywa sprowadzania gazu od południowego sąsiada to 2020 roku kiedy wygaśnie obecny kontrakt Węgrów z rosyjskim Gazpromem.

Deklaracja szefa węgierskiej dyplomacji pada przed zaplanowaną na 18 września wizytą premiera Węgier Viktora Orbána w Moskwie, gdzie ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem rozmów obu polityków mają być właśnie kwestie energetyczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Węgry pod rządami Orbána utrzymują z Rosją pozytywne stosunki co przekłada się na korzyści dla węgierskich obywateli. Węgrzy płacą za gaz od Gazpromu mniej niż Polska. Rosyjski Rosatom wybuduje kolejne dwa bloki energetyczne w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Koszty inwestycji zostaną pokryte dzięki rosyjskiemu kredytowi udzielonemu na niski procent przez Rosjan w wysokości 10 mld dolarów. Kredyt pokryje 80% kosztów rozbudowy elektrowni. W ramach utrzymywania pozytywnych relacji z Rosją Węgry sugerują odwołanie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Objawem pozytywnych relacji są częste wizyty Władimira Putina w Budapeszcie i Viktora Orbána w Moskwie.

Jednocześnie jednak Węgry krytykowały projekt budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream i wzywają Komisję Europejską do zablokowania tego projektu.

tvp.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz