Departament Obrony USA zakazał korzystania z rosyjskich paliw

Oddziały amerykańskiej armii stacjonujące w Europie nie będą mogły korzystać z rosyjskiej ropy czy gazu.

Oficjalny zakaz używania rosyjskich surowców energetycznych wydał Departament Obrony USA. Choć został on ogłoszony 30 sierpnia wszedł w życie ze skutkiem natychmiastowym, jak podał portal energia.rp.pl powołując się na informacje niemieckiego nadawcy Deutsche Welle.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Departament Obrony uzasadnił swoją decyzję „zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie”. Zakaz użycia dotyczy wszelkiego rodzaju surowców – gazu ziemnego, ropy naftowej i produkowanych z niej paliw, a nawet energii elektrycznej wyprodukowanej przez Rosjan.

Portal energia.rp.pl twierdzi, że Amerykanie mogą sobie z łatwością poradzić bez rosyjskich nośników energii. Gaz, w postaci LNG mogą nabywać w Europie od Norwegia, Kataru, Algierii, Nigerii, zresztą USA same są czołowym eksporterem skroplonego gazu, który dociera już na nasz kontynent. W ropę zaopatruje Europę nie tylko Rosja (największy partner handlowy pod tym względem), ale i Arabia Saudyjska, a w mniejszym stopniu inne państwa bliskowschodnie.

Za prezydentury Donalda Trumpa USA obłożyły szeroką paletą sankcji różne podmioty uczestniczące w budowie dwóch nowych nitek gazociągu Nord Stream. Jednak w maju bieżącego roku administracja Joe Bidena zawiesiła kluczowe sankcje wobec Nord Stream 2 co spowodowało, że jest on w tej chwili na ukończeniu.

energia.rp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz