W rozmowie z premierem Bułgarii Bojko Borisowem rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej.

Putin poinformował o tym bułgarskiego premiera podczas rozmowy telefonicznej z okazji święta narodowego Bułgarii.

Sprawa drugiej elektrowni atomowej w Bułgarii to projekt jeszcze z lat 80. XX w. Wówczas powstał projekt jej budowy. W 2006 roku Bułgaria podpisała z rosyjskim koncernem Rosatom porozumienie dotyczące zakupu dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tysięcy megawatów dla elektrowni w Belene. Jednak po pójściu Borysowa do władzy w 2009 roku, projekt został zamrożony. Według pierwotnych planów, w zamian za zbudowanie elektrowni za własne pieniądze, Rosjanie mieli nią zarządzać.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 2010 roku obie strony podpisały memorandum zmieniające warunki kontraktu. Ustalono tzw. „twardą” cenę dwóch reaktorów WWER-1000, a do finansowania włączono koncerny z Finlandii i Francji. Z kolei 51 proc. firmy zarządzającej elektrownią przeszło w ręce bułgarskiego skarbu państwa. Mimo tego, rok później ogłoszono zatrzymanie projektu, a w marcu 2012 roku Bułgaria zrezygnowała z tej inwestycji, tłumacząc swoją decyzję zbyt wysokimi kosztami i złym planowaniem finansowym. Ostatecznie, w grudniu 2016 roku bułgarskie władze ostatecznie zerwały kontrakt z Rosatomem i wypłaciły Rosjanom z tego tytułu 601,6 mln euro.

Od lat Rosja, mimo takiego obrotu spraw, nie rezygnuje z projektu budowy elektrowni w Bułgarii i niejednokrotnie wyrażała chęć uczestniczenia w nim, gwarantując część finansowania. Wiadomo, że Bułgaria chce przedłużyć pracę reaktorów ze swojej jedynej elektrowni atomowej Kozłoduj do 2040 roku. Wytwarza ona 1/3 potrzebnego w tym kraju prądu.

W trakcie rozmowy telefonicznej, Putin i Borysow poruszyli również temat dostawy gazu dla regionu. Według rosyjskiego prezydenta, gazociąg Turecki Potok prowadzący przez Morze Czarne w znacznej części jest gotowy. Bułgarski premier podkreśla przy tym, że do 1 czerwca powinien zostać ukończony interkonektor łączący systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji.

Prezydent Rosji oraz premier Bułgarii rozmawiali również o możliwości spotkania jeszcze w trakcie bułgarskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kończącej się 30 czerwca.

PAP / RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz