Przedstawiciele rządu Litwy i niemieckiego potentata zbrojeniowego Rheinmetall podpisali we wtorek w Wilnie list intencyjny w sprawie budowy fabryki amunicji na Litwie.

Uroczystego podpisania dokumentu dokonali: minister gospodarki i innowacji Litwy Aušrine Armonaitė, minister obrony Laurynas Kasčiūnas oraz dyrektor ds. rozwoju międzynarodowych programów strategicznych Rheinmetall Maximilian Froh, podał litewski nadawca publiczny LRT. Jak podkreśla portal szczegóły treści listu intencyjnego nie zostały podane do publicznej wiadomości. Przynajmniej na razie.

Podczas ceremonii premier Litwy Ingrida Šimonytė zacytowała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, argumentując, że „musimy zrobić wszystko, aby wolność była lepiej uzbrojona niż tyrania”. Jak dodała – „Dziś rozumiemy to lepiej niż kiedykolwiek”. Wyraziła nadzieję, że zakład Rheinmetall przyczyni się istotnie do rozwoju przemysłu obronnego w Unii Europejskiej, która zderzyła się przy okazji wojny Rosji z Ukrainą z niemożnością dotrzymania kroku tej pierwszej pod względem produkcji broni i najbardziej podstawowych rodzajów amunicji.

Ministers Armonaitė zauważyła z kolei, że inwestycja Rheinmetall będzie jedną z największych w historii Litwy i największą w historii jej sektora zbrojeniowego. „Jesteśmy gotowi kontynuować współpracę z firmą, aby historia sukcesu szybko się urzeczywistniła” – powiedziała minister gospodarki i innowacji. Ogłosiła także, że podpisała zarządzenie, które umożliwi państwu rozpoczęcie negocjacji z Rheinmetall w sprawie umowy inwestycyjnej.

Minister powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że Litwa ma nadzieję rozpocząć w tym roku główne prace przy budowie zakładu. Fabryka amunicji 155 mm, którą Rheinmetall zamierza wybudować, nie jest inwestycją standardową, więc zarządzanie projektem może potrwać dłużej niż wtedy, gdy Litwa akceptowała inwestycje w rekordowo wysokim tempie – dodała.

Inwestycja zostanie prawdopodobnie ulokowana niedaleko Bejsagoły w rejonie radziwiliskim na gruntach państwowych będących własnością Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu. Urzędnicy rządowi twierdzą, że jest to jedna z lokalizacji branych pod uwagę. Rheinmetall wystąpił także o uznanie zakładu za duży projekt inwestycyjny, który zwykle podlega szczególnym uregulowaniom.

W zeszłym tygodniu Seimas zaczął rozpatrywać poprawki mające stworzyć korzystniejsze warunki dla bezpośrednich inwestycji dużych zachodnich producentów broni i amunicji, tłumaczy LRT.

Inwestycje jest kolejny sygnałem, że Litwa jako głównego europeskiego partnera w dziedzinie bezpieczeństwa określiła Niemcy. W ramach wysuniętej obecności na flance wschodniej NATO, to właśnie Niemcy stacjonują na Litwie. Obecnie kontyngent ten jest zwiększany, na początku miesiąca rozpoczęła się dyslokacja na Litwę 45. Brygady Pancernej Bundeswehry.

Czytaj także: Wojsko Polskie będzie ćwiczyć obronę Litwy na jej terytorium.

lrt.lt/wilno.tvp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Potrzebne jest prowokowanie Rosji do wojny, by zagrożenie nią nakazywało państwom NATO zbrojenie i by przemysł USA i Niemiec mógł się rozwijać w okresie występującego regresu. Gdy broni będzie za dużo, musi nastąpić okres jej zużycia, czyli wojna. Jak można tego nie widzieć lub jak można to ukrywać?