W piątek rzeczniczka niemieckiego resortu gospodarki podała, że USA zapewniło Berlin, że sankcje wobec Rosji nie będą dotyczyć Nord Stream 2.

Rzeczniczka podkreśliła, że Niemcy są przeciwne sankcjom przeciw Rosji mającym charakter ponad terytorialny. Zaznaczyła także, że wytyczne przedstawione rządowi w Berlinie przez Stany Zjednoczone dotyczące sankcji wobec Rosji sugerują, że budowa gazociągu Nord Stream 2 nie jest zagrożona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzeczniczka nie była w stanie stwierdzić, kiedy te nowe wytyczne zostaną opublikowane przez Amerykanów.

Jeszcze w maju tego roku przedstawiciele amerykańskiej administracji, tacy jak wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker, czy też Sandra Oudkirk z Departamentu Stanu wskazywali, że wprowadzenie sankcji związanych z budową Nord Stream jest bardzo możliwe.

Volker mówił wtedy: Na ten temat (uczestnictwa zachodnich firm w budowie Nord Stream 2 – red.) toczy się w Stanach Zjednoczonych dyskusja. Nie ma decyzji, ale trwa dyskusja, czy nie wprowadzić sankcji, które dotykałyby również europejskie koncerny, które współpracując z Rosjanami wzmacniają zależność energetyczną. Myślę, że to powinno dać sygnał władzom w Niemczech, żeby rozwiązały ten problem, zanim USA zaczną decydować o sankcjach.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz