Parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii będzie nosiła nazwę Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy państwa jest realizacją porozumienia z Grecją umożliwiającego Macedończykom rozpoczęcie starań o członkostwo w UE i NATO.

Deputowani parlamentu w Skopje przyjęli cztery poprawki zaproponowane przez rząd, w tym jedną, która umożliwia zmianę nazwy państwa. Za poprawką głosowało 81 parlamentarzystów – wymagana większość 2/3 wynosiła 80 głosów w 120-osobowym parlamencie.

Poprawki poparły partie rządzące oraz kilka opozycyjnych. Reprezentanci opozycyjnej, prawicowej partii WMRO-DPMNE, która sprzeciwiała się zmianie nazwy kraju, zbojkotowali głosowanie. Przed parlamentem protestowało kilkaset osób uważających porzucenie dotychczasowej nazwy kraju za zdradę narodową.

Jak pisze Balkan Insight, głosowanie poprzedziły trzydniowe rozmowy między partiami politycznymi naznaczone dużą niepewnością co do tego, ilu posłów opozycji poprze zmiany proponowane przez rząd. Największym wyzwaniem dla premiera Zorana Zaewa było przekonanie czterech deputowanych z dwóch partii mniejszości albańskiej. Uwarunkowali oni swoje poparcie od spełnienia szeregu wymagań, z których najbardziej kontrowersyjnym było żądanie usunięcia z konstytucji terminu “obywatelstwo macedońskie”. Według Balkan Insight udało się w tej sprawie znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Kolejny ruch należy do parlamentu w Atenach, który jeszcze nie ratyfikował porozumienia z Macedonią. W środę premier Grecji Alexis Tsipras obiecał, że do końca stycznia umowa trafi do parlamentu. Do jej ratyfikacji wystarczy 151 głosów w 300-miejscowym parlamencie.

Jak pisaliśmy, Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Na skutek greckiego sprzeciwu od niemal trzech dekad Macedonia występowała w ONZ jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii i pod angielskim skrótem tej nazwy – FYROM. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja ma zrezygnować z blokowania integracji Macedonii z UE i NATO.

Kresy.pl / Balkan Insight / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply