Grecja dołącza do grona państw, które przywróciły kontrolę na granicach. Jak podaje Agencja Prasowa Reuters, kraj zablokował połączenia z Albanią i Macedonią.

Grecja zamyka połączenia z Albanią i Macedonią, wprowadza także zakaz lotów do i z Hiszpanii – pisze portal. Poza tym zostały wprowadzone większe restrykcje na podróżowanie do Włoch. Pasażerski ruch morski został całkowicie wstrzymany.

Pandemia koronawirusa kosztowała w Grecji trzy ofiary śmiertelne, oficjalna liczba zarażonych to 228 na sobotę 14 marca. W całym kraju zostały zamknięte kawiarnie i bary, od poniedziałku wejścia w sklepach wielkopowierzchniowych będą kontrolowane tak aby uniknąć tłoków.

Grecka Komisja Olimpijska zdecydowała, że zaplanowana na 19 marca ceremonia wręczenia płomienia olimpijskiego, odbędzie się bez publiczności.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, część krajów UE wliczając w to Polskę, decyduje się na zamknięcie ruchu granicznego. Jest to spowodowane próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa z innych państw.

W czwartek po pięciogodzinnym posiedzeniu rządu, premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš ogłosił stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa. Wprowadzono w związku z tym szereg działań, dotyczących m.in. ruchu transgranicznego.

Podobne decyzje podjęły w czwartek również władze Słowacji. Granice kraju będą mogli przekraczać wyłącznie cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wszystkie osoby powracające z zagranicy zostaną objęte obowiązkową kwarantanną.

Jak już informowaliśmy, w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia MSWiA: w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz ws. czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Na wszystkich przejściach granicznych służbę pełnić będzie Straż Graniczna wspierana przez Wojsko Polskie.

Kontrola graniczna osób przekraczających granicę w strefie Schengen będzie przywrócona tymczasowo od niedzieli 15 marca do 24 marca. W dokumentach określono również wykaz przejść granicznych przez które możliwy będzie ruch – na lądzie ich liczba wynosi 37, kontrole prowadzić się będzie również w 4 portach i na 17 lotniskach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem przewodnicząćej Komisji Europejskiej, von der Leyen, tylko pewne kontrole są uzasadnione, całkowity zakaz poruszania się między krajami może być szkodliwy ekonomicznie.

„Pewne kontrole mogą być uzasadnione, ale generalny zakaz podróży nie jest widziany jako efektywny przez Światową Organizację Zdrowia” – mówiła. Przypomnijmy, że na konferencji prasowej WHO, na której Europa została ogłoszona epicentrum pandemii, szef organizacji radził wprowadzić wszelkie możliwe zabezpieczenia.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz