W sondażu dotyczącym oceny polityki migracyjnej prowadzonej przez rząd Angeli Merkel negatywnie wypowiedziało się o niej 57 proc. Niemców.

Sondaż został przeprowadzony przez instytut badania opinii publicznej Emnid na zlecenia gazety “Bild am Sonntag”. Wynika z niego, że 57 proc. Niemców jest przeciwnych polityce migracyjnej kanclerz Merkel, a jedynie 33 proc. uważa ją za słuszną. 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Dodatkowo w opublikowanym w piątek sondażu ARD-DeutschlandTrend wyniki wskazują, że aż 86 proc. Niemców popiera konsekwentne wydalanie z kraju osób które nie otrzymały azylu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Niemieckie media: Może dojść do dymisji Angeli Merkel

Między dwiema partiami chadeckimi – CDU Angeli Merkel i bawarską CSU Horsta Seehofera, który jest też ministrem spraw wewnętrznych – od kilku dni trwa spór dotyczący jednostronnego zaostrzenie przez Niemcy przepisów azylowych, czego żąda CSU. Zdaniem komentatorów obecny konflikt grozi kryzysem rządowym i końcem rządów Merkel.

CSU w czwartek zagroziła przyjęciem ostrzejszego kursu w polityce azylowej, jeśli CDU nie zgodzi się na forsowany przez Seehofera zakaz wjazdu do Niemiec dla migrantów, którzy już zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym kraju unijnym lub nie posiadają dokumentów tożsamości. Partia Merkel twierdzi, że tego rodzaju rozwiązania mogą zostać wprowadzone jedynie na mocy porozumienia wszystkich krajów unijnych.

Merkel planuje w ciągu najbliższych dwóch tygodni zawrzeć dwustronne porozumienia migracyjne z innymi krajami unijnymi oraz osiągnąć postęp w kwestii migrantów na najbliższym szczycie UE w dniach 28-29 czerwca.

CSU chce jednak szybszych działań. Bawarscy chadecy ostrzegają, że jeżeli do poniedziałku Merkel nie wypracuje kompromisu, Seehofer otwarcie się jej przeciwstawi i jednostronnie wprowadzi w życie swoje plany. Agencja Reutera wskazuje, że byłby to poważny cios dla autorytetu Merkel po ponad 12 latach na czele rządu.

Mówi się również o rozpadzie liczącego 70 lat parlamentarnego sojuszu CDU/CSU, które w Bundestagu tworzą jedną frakcję. Bez CSU pozostałe partie koalicyjne, czyli CDU i SPD nie miałoby większości. Reuters podaje, że część probiznesowej, liberalnej FDP już rozważa możliwy sojusz z CDU i Zielonymi.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply