Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zadeklarował, że nie zamierza zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem” – oświadczył w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Schroeder wyraził opinię, że debata dotycząca dostarczania Ukrainie broni przez Niemcy jest niepotrzebna. „Dlaczego mamy koncentrować się na dostarczaniu broni? Nie wierzę w rozwiązania militarne. Wojnę można zakończyć tylko w drodze negocjacji dyplomatycznych. Los żołnierzy i ukraińskiej ludności cywilnej można poprawić tylko w drodze rozwiązania dyplomatycznego” – oświadczył, cytowany przez FAZ.

Na początku marca Schroeder pojechał do Moskwy, aby odbyć rozmowę z Putinem o wojnie. Skomentował ten krok w wywiadzie. “O ile zrozumiałem go podczas naszej rozmowy, jest zainteresowany rozwiązaniem w drodze negocjacji” – powiedział. Wyraził opinię, że „wszystkie strony powinny przyczynić się do tego, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu”.

Schroeder jest krytykowany za swoją działalność w rosyjskich koncernach energetycznych, zwłaszcza po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder opuścił w maju radę nadzorczą rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Parlament Europejski chce nakładania sankcji na europejskich polityków opłacanych przez Rosję. W rezolucji wymieniono nazwiska takich polityków jak Esko Aho, Francois Fillon i Wolfgang Schüssel, którzy ostatnio zrezygnowali z zajmowanych stanowisk w rosyjskim biznesie.

Jak podawaliśmy, w ubiegłym roku niemiecki skarb państwa przeznaczył na wydatki personalne w biurze byłego kanclerza Niemiec ponad 400 tys. euro. W kwietniu niemiecki minister finansów Christian Lindner (FDP) opowiedział się za pozbawieniem byłego kanclerza Gerharda Schroedera wsparcia ze strony państwa z powodu jego powiązań biznesowych z Rosją.

Zobacz także: Ks. Isakowicz-Zaleski: Gerharda Schroedera należy pozbawić Orderu Orła Białego

faz.net / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply