Zmasowany, największy od miesięcy atak z powietrza Rosji na Ukrainę [+VIDEO/+FOTO]

Według strony ukraińskiej, w nocy Rosja zaatakowała Ukrainę przy użyciu blisko 30 rakiet manewrujących i kilkunastu dronów, z których niemal wszystkie zestrzelono. Był to najsilniejszy atak od miesięcy. Są zabici.

W nocy z wtorku na środę Rosja przeprowadziła zmasowany atak z powietrza na Ukrainę. Strona ukraińska zaznacza, że był to największy rosyjski atak od wiosny.

Według ukraińskich sił powietrznych, łącznie zarejestrowano 44 wrogie cele powietrzne, z których 43 zniszczono.

„Zniszczono wszystkie 28 rakiety manewrujące i 15 z 16 dronów uderzeniowych” – głosi oficjalny komunikat Sił Powietrznych Ukrainy. Podano też, że w odparcie ataku zaangażowane były rakietowe siły przeciwlotnicze, samoloty myśliwskie czy mobilne grupy ogniowe.

Strona ukraińska podaje, że do ataku Rosjanie użyli 11 bombowców strategicznych Tu-95MS, które wystrzeliły 28 rakiet typu Ch-101/Ch-505/Ch-55. W przypadku dronów były to aparaty typu Shahed-136/131. Wszystkie rakiety i niemal wszystkie drony, jak twierdzą Ukraińcy, zniszczono w granicach obwodów kijowskiego, czerkaskiego, odeskiego i mikołajowskiego.

Wcześniej władze Kijowa podawały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 20 wrogich celów. Nie obyło się jednak bez ofiar. Wiadomo na razie, że w stolicy Ukrainy dwie osoby zginęły, są też ranni. Według mera miasta, Witalija Kliczki, to dwóch mężczyzn. Z kolei młoda kobieta została ranna odłamkami szkła.

Ponadto, w rejonach fastowskim i buczańskim obwodu kijowskiego zarejestrowano pożary oraz uszkodzenia bądź zniszczenia budynków mieszkalnych. Według lokalnej policji, spadające fragmenty dronów uszkodziły kilka domów, ale ofiar nie było. Część odłamków rosyjskiej rakiety spadło też na jeden z cmentarzy. Wybuchł tam pożar, który szybko ugaszono. W innym miejscu uszkodzony został dwupiętrowy budynek. Wybuchł pożar, ale został ugaszony. Zaznaczono, że nie było ofiar, gdyż stróż w porę nakazał mieszkańcom udać się do schronu.

Z kolei w obwodzie żytomierskim fragmenty zestrzelonego bezzałogowca częściowo uszkodziły bliżej nieokreślony obiekt infrastruktury oraz tory kolejowe.

Później podano, że w wyniku nocnych ataków łącznie zginęło 6 osób, a 12 odniosło obrażenia. Dwie osoby zginęły w Kijowie, trzy w obwodzie chersońskim i jedna w obwodzie charkowskim.

Ukraińska agencja Unian, zaznacza, że według stanu na 30 sierpnia br., Ukraińcy zniszczyli już 1419 rosyjskich rakiet manewrujących i 4395 wrogich dronów poziomu operacyjno-taktycznego.

Jak informowaliśmy, w nocy z wtorku na środę miały miejsce ataki dronów na Psków na północnym zachodzie Rosji, a także Briańsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Zaatakowano także m.in. Tuły i Kaługi niedaleko Moskwy. Ze wstępnych informacji rosyjskiej agencji informacyjnej TASS wynika, że ​​cztery samoloty Ił-76 zostały uszkodzone na lotnisku w Pskowie. Dwa z nich miały “stanąć w płomieniach”.

Unian / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply