W programie „Bez Retuszu” na antenie TVP Info Rafał Ziemkiewicz krytycznie ocenił efekty polityki rozwojowej prowadzonej przez PO-PSL. Jego zdaniem, sytuacja finansowa Polski jest zbliżona do Grecji.

„Zastanawiam się, czy Grecja jest w ruinie? Ktoś powie, że to piękny kraj, nabudowali różnych rzeczy. Ale wiemy, jaka jest tego kraju sytuacja finansowa. A polska sytuacja jest zbliżona”– powiedział Ziemkiewicz.

„W ciągu ostatnich siedmiu lat ogromna ilość pieniędzy weszła do Polski, m.in. w postaci dotacji unijnych. Przeznaczyliśmy to na budownictwo, na wylewanie betonu, na poprawę jakości życia, na swego rodzaju atrapę rozwoju”– stwierdził publicysta. Dodał: „I ta atrapa rozwoju jest atrakcyjna, żyje się lepiej, ale z bilionem długu”.

W dyskusji wziął udział także europoseł PiS Janusz Wojciechowski, który zwracał uwagę, że określenie „Polska w ruinie”, które pojawiło się w ostatniej kampanii prezydenckiej, nie było najgorsze, ponieważ „ruina to jest coś, co można i trzeba odbudować”. „Przecież była też inna diagnoza, że Polska to ‘kamieni kupa’ i że ‘państwo działa teoretycznie’”– powiedział Wojciechowski. Dodał, że mimo tego Polska rozwija się dzięki ciężkiej pracy Polaków. „Można by powiedzieć, że PiS idzie do wyborów z hasłem: ‘my ze spalonych wsi i głosujących miast’”– odpowiadała posłanka PO Maria Małgorzata Janyska.

Włodzimierz Czarzasty z SLD zwracał uwagę na znaczne rozwarstwienie społeczne w Polsce, którą nazwał „krajem rozwarstwień”– i to bardzo dużych. „Po wielu latach demokracji doprowadziliśmy do tego, że jedni są bardzo zadowoleni, a drudzy bardzo niezadowoleni”– podkreślił Czarzasty. Nie zgodził się z tym socjolog, dr Robert Sobiech, który powołując się na badania CBOS twierdził, że od 10 lat Polacy w większości uważają, że żyje im się dobrze – w przeciwieństwie do obywateli Słowacji, Czech i Węgier.

TVP.info / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Nic nowego chłop nie odkrył od lat widać konsekwencje zadłużania Państwa i samorządów w Hiszpanii na realizację wspieranych pieniędzmi z UE inwestycji w infrastrukturę.
    Programy są tak pomyślane aby inwestowanie w sferę produkcyjną było bardzo trudne.

    tagore