Zełenski pytany o Polskę: Pomagasz Ukrainie albo Rosji

Pomagasz Ukrainie albo Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnisz Rosję – oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, pytany o relacje z Polską.

W czwartek prezydent Ukrainy wraz z żoną przylecieli do kanadyjskiej Ottawy. W piątek Wołodymyr Zełenski spotkał się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i wystąpił w parlamencie Kanady. Po spotkaniu z Trudeau Zełenski został zapytany przez dziennikarzy o relacje z Polską.

“Pomagasz Ukrainie albo Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnisz Rosję(…). Jeśli ktoś chce zaryzykować, w porządku, niech osłabi pomoc dla Ukraińców. Ale mówiąc szczerze i uczciwie, musimy walczyć o wolność, demokrację, prawa człowieka” – odpowiedział ukraiński prezydent, cytowany przez portal Euractiv.

Zobacz także: Polska pomaga Rosji, Duda jak Miedwiediew – twierdzi ukraiński publicysta

Przypomnijmy, że w środę w trybie pilnym do MSZ wezwany został Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Powodem były słowa ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Podczas swojego wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowy Jorku skrytykował „niektórych przyjaciół w Europie” za ich postawę, zarzucając im polityczne rozgrywanie sprawy ukraińskiego zboża, a zarazem działanie na korzyść Rosji. Zostało to powszechnie odebrane jako krytyka głównie pod adresem Polski. Zełenski wezwał też, by Niemcy zostały stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnijmy też, że prezydent Andrzej Duda dopytywany o kwestię sporu z Ukrainą, porównał ten kraj do „tonącego”, który, chwytając się czego się da, jest „niebezpieczny” i „może utopić ratującego”.

W środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją Polsat News otwarcie ostrzegł stronę ukraińską, by nie wprowadzała zapowiadanych zakazów importu polskiej żywności, bo spotka się to z konsekwencjami.

Porównania Polski do Rosji, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w wypowiedziach ukraińskich polityków są dla społeczeństwa polskiego niezwykle obraźliwe. Prowadzą one do głębokiego przeorania polskiej świadomości dotyczącej Ukrainy i Ukraińców – zaznaczył w czwartek szef MSZ, Zbigniew Rau.

Jak pisaliśmy, w wywiadzie dla RMF FM poseł i jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak powiedział, że należy natychmiastowo obciąć świadczenia socjalne, jak 800+ czy kredyty 2 proc., dla posiadaczy ukraińskich paszportów. Uważa też, że jeśli Ukraina nie wycofa się z nieprzyjaznych gestów wobec Polski, to należy rozważyć zamknięcie granicy dla dostaw paliwa czy broni dla Ukraińców.

Przeczytaj więcej: Bosak: obciąć socjal dla Ukraińców, rozważyć zablokowanie dostaw broni i paliwa dla Ukrainy

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent apeluje o spokój i duży rozmysł przy ewentualnej decyzji o odebraniu Ukraińcom świadczeń

euractiv.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  Onegdaj
  hieroje z upa
  byli równie nieugięci, gdy chodziło o mieszane małżeństwa…
  Albo znami albo przeciwko nam! i mordowali.

  Ile takich błogosławionych rodzin, jak Rodzina Ulmów,
  a nawet z uwagi na szczególne okrucieństwo katów z ss Galizien itp upa
  Świętych Rodzin,
  spoczywa w nieznanych miejscach pod czarną ziemią,

  Ten grzech wrzeszczy o pomstę do nieba.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Żeleński razem z lewakiem Trudeau “uhonorowali” zbrodniarza z ss galizen w parlamencie kanadyjskim.Ludzie na całym swiecie teraz robią memy z tej sprawy.Oj zaboli to kanadyjczyków.Co się dziwić że coraz więcej ludzi w tym Polaków wspiera Rosję!?