Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w sobotę do zakończenia „niepokojących” wydarzeń w regionie Donbasu na wschodniej Ukrainie. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy w Stambule dodał, że Turcja jest gotowa udzielić wsparcia – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w sobotę do zakończenia „niepokojących” wydarzeń w regionie Donbasu na wschodniej Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził ponad trzygodzinną rozmowę z Erdoganem, podczas zaplanowanej wcześniej wizyty w Stambule.

Przemawiając na konferencji prasowej wraz z Zełenskim, Erdogan powiedział, że ma nadzieję, że konflikt zostanie rozwiązany pokojowo w drodze dialogu opartego na zwyczajach dyplomatycznych, zgodnie z prawem międzynarodowym i integralnością terytorialną Ukrainy.

„Mamy nadzieję, że niepokojąca eskalacja obserwowana w ostatnim czasie na polu bitwy jak najszybciej zakończy się, zawieszenie broni będzie kontynuowane, a konflikt zostanie rozwiązany w drodze dialogu na podstawie porozumień mińskich” – powiedział Erdogan. „Jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne w tym celu wsparcie”.

Zełenski powiedział, że stanowisko Kijowa i Ankary zbiegają się w kwestii zagrożeń na Morzu Czarnym – dodał też, że „szczegółowo” poinformował Erdogana o wydarzeniach w Donbasie. „Szczegółowo omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa i wspólnego przeciwdziałania wyzwaniom w regionie Morza Czarnego i warto zauważyć, że wizje Kijowa i Ankary są zbieżne zarówno w kwestii samych zagrożeń, jak i sposobów reagowania na te zagrożenia” – powiedział.

Zobacz też: Reuters: koncentracja rosyjskich wojsk u granic Ukrainy to „celowy pokaz siły”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Erdogan powiedział w sobotę, że Turcja i Ukraina utworzyły platformę ze swoimi ministrami spraw zagranicznych i obrony w celu omówienia współpracy w przemyśle obronnym, ale dodał, że „w żaden sposób nie jest to ruch przeciwko krajom trzecim”.

Prezydent Turcji zapewnił też Zełenskiego, że Turcja nie uzna „aneksji Krymu”.

„Opowiadamy się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy. Powtórzyliśmy naszą zasadniczą decyzję o nieuznaniu aneksji Krymu. Powiedzieliśmy, że popieramy ukraińską inicjatywę Platformy Krymskiej, której celem jest konsolidacja społeczności międzynarodowej wokół Krymu. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przyniesie pozytywne rezultaty wszystkim mieszkańcom Krymu, w tym Tatarom krymskim i Ukraińcom”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz