Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła zbliżone do Kremla i separatystów podaje, że przerzucanie przez Rosję wojsk i sprzętu ciężkiego blisko granic Ukrainy to nie przygotowanie do wojny, lecz celowy pokaz siły.

Reuters opisuje nowe nagrania wideo, na których widać dziesiątki rosyjskich transporterów opancerzonych i wyrzutni rakietowych transportowanych koleją oraz czołgi rozstawione przy torach, biegnących przez południowo-wschodnią cześć Rosji, w regionie sąsiadującym z Ukrainą.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Reuters, powołując się na swoje źródła podaje, że przerzucanie wojsk i sprzętu ciężkiego w pobliże granicy z Ukrainą to celowy pokaz siły.

Przeczytaj: Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: nie planujemy operacji wojskowej w Donbasie, to dezinformacja

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Rozlokowywanie w ostatnim czasie ciężkiego sprzętu blisko granicy Ukrainy, uchwycone w tym tygodniu na wideo, to, jak powiedziało źródło zbliżone zarówno do Kremla, jak i do prorosyjskich terrorystów [chodzi o donbaskich separatystów, których strona ukraińska uważa za terrorystów – red.], celowy pokaz siły w czasie rosnących napięć między byłymi republikami sowieckimi” – podaje Reuters.

„Moskwa robi to otwarcie, celowo ujawniając czołgi w czasie dnia. Tak się nie przygotowuje wojny, to po prostu pokaz siły” – twierdzi źródło.

Ponadto, według tego źródła oraz dwóch innych osób powiązanych z separatystami, wzmacnianie wojsk w tym regionie nie jest oznaką większej eskalacji w konflikcie.

Przeczytaj: Pieskow: Rosja i świat nie dopuszczą do powtórzenia się wydarzeń w Srebrnicy na Ukrainie

CZYTAJ TAKŻE: Daily Mirror: Wojna między Ukrainą a Rosją może wybuchnąć w ciągu kilku dni

W czwartek rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki powiedziała, że Rosja ma więcej żołnierzy przy wschodniej granicy Ukrainy niż kiedykolwiek od 2014 roku. Zaznaczyła, że Stany Zjednoczone „są coraz bardziej zaniepokojone niedawną eskalacją rosyjskiej agresji na wschodniej Ukrainie, w tym ruchami wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą”. Rzeczniczka nie podała liczby rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych na granicy z Ukrainą, ale był to pierwszy raz, kiedy administracja Bidena otwarcie podniosła temat liczby rosyjskich żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie przemieszczają „Iskandery” w stronę granicy z Ukrainą

Jak pisaliśmy, zdaniem ministra obrony Ukrainy Andrija Tarana, Rosja celowo pogarsza sytuację w obszarze konfliktu na wschodzie Ukrainy w celu sprowokowania tego kraju. Wcześniej Dmitrij Kozak, wiceszef Administracji Prezydenta Rosji powiedział, że władze Ukrainy imitują działania bojowe w Donbasie i zagrożenie wojenne, próbując odwrócić uwagę od własnego kryzysu wewnętrznego.

Czytaj także: Czy Ukraińcy obawiają się rosyjskiej inwazji? [SONDAŻ]

Reuters / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz