Zdaniem ministra obrony Ukrainy Andrija Tarana, Rosja celowo pogarsza sytuację w obszarze konfliktu na wschodzie Ukrainy w celu sprowokowania tego kraju – przekazała w sobotę agencja prasowa Reuters.

Minister obrony Ukrainy powiedział w sobotę, że jego kraj może zostać sprowokowany przez rosyjskie celowe pogarszanie sytuacji w obszarze konfliktu na wschodzie Ukrainy, poinformował Reuters.

Minister Andrij Tarana powiedział, że rosyjskie oskarżenia o łamanie praw rosyjskojęzycznych mogą być przyczyną wznowienia zbrojnej agresji na Ukrainę.

„Jednocześnie należy zauważyć, że nasilenie agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest możliwe tylko w przypadku podjęcia odpowiedniej decyzji politycznej na najwyższym szczeblu Kremla” – przekonywał.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, w przypadku rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie, zarówno Rosja jak i inne kraje na świecie nie pozwolą do ewentualnego powtórzenia się wydarzeń w Srebrnicy z 1995 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W przypadku rozpoczęcia działań zbrojnych [na Ukrainie] i ewentualnego powtórzenia się tam katastrofy podobnej do Srebrenicy, nawiasem mówiąc mówił już prezydent Putin, żaden kraj na świecie nie pozostanie obojętny. Wszystkie kraje, w tym Rosja, podejmą działania aby takie tragedie się nie powtórzyły. Cały świat, wszystkie kraje cywilizowane i państwa europejskie w przypadku kolejnej Srebrenicy na południowo-wschodniej Ukrainie będą temu przeciwdziałać na wszelkie możliwe sposoby, aby zapobiec katastrofie” – oznajmił przedstawiciel Kremla.

Według Pieskowa, groźba powtórzenia się wydarzeń konfliktu jugosłowiańskiego na Ukrainie wiąże się z niekontrolowanymi działaniami różnych jednostek sił zbrojnych tego kraju, dominującymi nastrojami nacjonalistycznymi, a także nienawiścią do mieszkańców republik Donbasu.

Jednak według Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłana Chomczaka, operacja wojskowa Kijowa w Donbasie nieuchronnie doprowadzi do licznych ofiar wśród ludności cywilnej i personelu wojskowego, co jest dla Ukrainy nie do przyjęcia.

Chomczak zaznaczył, że najwyższe wojskowo-polityczne kierownictwo Ukrainy już wcześniej określiło polityczny i dyplomatyczny scenariusz rozwiązania konfliktu w Donbasie jako priorytet.

Jednocześnie wódz naczelny powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe na „odpowiednią reakcję zarówno w przypadku eskalacji konfliktu w rejonie operacji”, jak i w przypadku komplikacji sytuacji militarno-politycznej i wojskowo-strategicznej wokół Ukrainy.

Chomczak określił twierdzenia, że ​​Kijów przygotowuje ofensywę w Donbasie, jako dezinformację. Powiedział też, że współpraca tego kraju z NATO ma „wyłącznie pokojowy charakter”, mający na celu wzmocnienie zdolności obronnych kraju i „przyczynienie się do spełnienia wojskowych kryteriów” uzyskania pełnego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz