W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau oklaskiwali w kanadyjskim parlamencie weterana SS Galizien. Został nazwany “ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny światowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w piątek przed kanadyjskim parlamentem. Później ukraiński parlament uhonorował Jarosława Hunkę, weterana SS Galizien, który wyemigrował do Kanady. Został nazwany “ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny.

Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych m.in. Ivan Katchanovski z Uniwersytetu w Ottawie. “Weteran dywizji SS Galizien został nazwany przez przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu ‘ukraińskim bohaterem’ i ‘kanadyjskim bohaterem’ oraz dostał podziękowania ‘za całą jego służbę'” – podkreślił na platformie X.

Przeczytaj: Marsz ku czci Waffen-SS Galizien po raz pierwszy w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

O uhonorowaniu mężczyzny przez kanadyjski parlament pisała m.in. agencja AP.

“Agencja AP potwierdza, że ​​98-letni weteran, nagrodzony owacjami na stojąco przez kanadyjski parlament, to Jarosław Hunka, który walczył w 14. dywizji Waffen SS. Kanadyjski parlament nagrodził owacją na stojąco jawnego kolaboranta nazistowskiego” – zwraca uwagę profil The Canada Files.

Zobacz też: Szef ukraińskiego IPN: żołnierze Waffen SS-Galizien nie kolaborowali z III Rzeszą

14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS Galizien była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożoną z ukraińskich ochotników z dawnej Galicji będących w świetle prawa międzynarodowego obywatelami polskimi. Niemcy powołali ją w 1943 roku dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS-Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które „wsławiły” się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej.

Zobacz także: Ukraiński Sąd Najwyższy: symbol SS-Galizien nie jest nazistowski

apnews.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    A ja myślałem że Kanada była w czasie II ws przeciwnikiem Niemiec?!A tak na poważnie ,trudno cos mądrego oczekiwać od lewusa Trudeau,a i wiedząc ze dzięki Andersowi wielu tych nazioli z ss galizen dostało sie do Kanady to nie powinno dziwić zachowanie “elit”.są tak samo głupie jak u nas.U nas na salony prosi sie tych z Azova.

  2. Roman1
    Roman1 :

    System komunistyczny upadł. Zamiast komuny mamy coraz więcej bohaterów faszystów, w tym najgorszych – banderowców. Jeśli Jarosław Hunka był patriotą i bohaterem, to setki tysięcy żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich to zwyczajni kolaboranci ZSRR. Rzeczywiście czas pisać historię na nowo. Oczywiście pod honorowym przewodnictwem Dudy, Kaczyńskiego i Morawieckiego. Tylko, żeby koń nie pękł ze śmiechu, gdy mu ktoś tę nową historię przeczyta.