Ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen, co zostało uzgodnione na początku tego roku.

Jak przekazał portal Europejska Prawda, ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen, co zostało uzgodnione na początku tego roku. Poinformował o tym na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Wołodymyr Zełenski.

“Samoloty Gripen są dumą Szwecji. Jestem przekonany, że dzięki Gripenom nasza wolność może być znacznie bezpieczniejsza. Testy Gripenów z udziałem Ukraińców, naszych pilotów, już się rozpoczęły” – powiedział prezydent.

Dodał, że szczegółowo omówił z premierem Szwecji dalsze kroki dotyczące możliwości otwarcia tematu pozyskania Gripena.

„Spotkam się z przewodniczącym parlamentu, przedstawicielami sił parlamentarnych i podniosę tę kwestię jako jedną z kluczowych dla ochrony naszego nieba” – poinformował Zełenski.

“Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców”  – oświadczył Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Jak pisaliśmy, w lutym br. Szwecja otrzymała od strony ukraińskiej prośbę o dostarczenie myśliwców Gripen. Wówczas Jonson odniósł się do tego z rezerwą. Powiedział, że te samoloty są bardzo ważne dla utrzymania integralności terytorialnej i suwerenności Szwecji.

Dodajmy, że rząd Szwecji wyraził też zgodę na stacjonowanie 60 szwedzkich żołnierzy w Polsce, Rumunii lub na Słowacji w celu m.in. serwisowania przekazywanego przez Szwecję sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Kresy.pl/Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply