W ocenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, ukraińska armia potrzebuje obecnie od 300 do 500 czołgów, żeby przeprowadzić kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim.

O wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego informują ukraińskie media, powołując się na jego wypowiedź dla stacji Sky News. Podała ona, że prezydent Ukrainy dowiedział się o zgodzie Niemiec na przekazanie Ukraińcom czołgów Leopard 2 w czasie wywiadu. Zełenski podziękował Niemcom, Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym, ale dodał, że nie mogą one już tracić czasu w wysyłaniu ich na front.

Potrzebujemy 300 lub 500 czołgów teraz. Dlatego uważam, że potrzebujemy czołgów do przeprowadzenia ofensywy na naszym terytorium, na naszej ziemi. Potrzebujemy pojazdów opancerzonych, aby chronić naszych ludzi, to wszystkopowiedział Zełenski.

Mówiąc otwarcie i szczerze, to liczba czołgów i czas ich dostawy są kluczowe i krytycznie ważne, w porównaniu z decyzją, która została podjęta. Zatwierdziliśmy wysłanie do nas skrzynek z bronią, ale nadal ich nie otrzymaliśmy – dodał. Zwrócił uwagę, że wysłanie ciężkiego uzbrojenia może bardzo długo trwać.

Czasami dostawa broni trwa miesiącami, rozumiesz? Nikogo nie obwiniam, ale w odpowiedzi na twoje pytanie, poczucie ulgi przychodzi dopiero wtedy, gdy broń, którą przekazują nam nasi partnerzy, jest już używana przez naszą armię – zaznaczył Zełenski.

Jak pisaliśmy, premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że poza 14 obiecanymi czołgami Leopard 2, Polska wyśle na Ukrainę jeszcze 60 „zmodernizowanych czołgów”, w tym 30 PT-91 Twardy. Strona ukraińska twierdzi, że chodzi o 60 wozów typu „Twardy”.

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2. Taką samą zgodę otrzymają od Berlina kraje partnerskie, w tym Polska, które chcą dostarczyć Ukraińcom swoje Leopardy.

W środę rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował we wpisie na Twitterze, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, iż niemieckie czołgi Leopard 2 zostaną wysłane na Ukrainę.

Czytaj także: Media: Ukraina może otrzymać 100 czołgów Leopard 2 od 12 państw

Jak pisaliśmy, zdaniem wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, przekazanie Ukraińcom kompanii polskich czołgów Leopard nastąpi za kilka tygodni, po przeszkoleniu ukraińskich czołgistów. Polska liczy na to, że w pierwszym etapie Ukraina dostanie łącznie około 100 czołgów Leopard.

Dodajmy, że zdaniem Mychajło Podolaka, doradcy szefa Biura Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina potrzebuje nie 120, lecz 350-400 czołgów, by sformować pancerne brygady szturmowe. Wyraził przekonanie, że ukraińska armia otrzyma więcej czołgów.

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę dostawę 31 czołgów M1 Abrams na Ukrainę. Spośród nich zostanie utworzony jeden batalion czołgów.

Wicesekretarz stanu Victoria Nuland oświadczyła w Senacie USA, że dostarczenie czołgów Abrams na Ukrainę „zajmie trochę czasu” i one nie pojawią się tam na wiosenną ofensywę.

Dodajmy w tym kontekście, że według informacji portalu Politico na Ukrainę miałyby trafić Abramsy w wersji M1A2, posiadające m.in. ulepszone systemy optyczne i system zarządzania polem walki. Serwis zaznacza jednak, że mogą być problemy z terminem dostaw, gdyż obecnie zakłady produkujące te czołgi są zajęte realizowaniem na Abramsy M1A2 dla Polski i Tajwanu.

Przeczytaj: Challengery dla Ukrainy już w marcu

Rosyjska ambasada w Berlinie oświadczyła, że „niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom”. W komunikacie stwierdzono, że „czołgi bojowe z niemieckimi krzyżami mają ponownie trafić na 'front wschodni’”.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji: dostarczenie zachodnich czołgów na Ukrainę tylko przedłuży wojnę

Sky.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz