Rosyjska ambasada w Berlinie oświadczyła, że „niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom”. W komunikacie stwierdzono, że „czołgi bojowe z niemieckimi krzyżami mają ponownie trafić na 'front wschodni'”.

Rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2. Rosyjski ambasador w Niemczech Siergiej Nieczajew stwierdził w środowym komunikacie, że decyzja Niemiec doprowadzi do „śmierci nie tylko rosyjskich żołnierzy, ale także ludności cywilnej”, a Berlin – jego zdaniem – „niszczy resztki wzajemnego zaufania i powoduje nieodwracalne szkody w i tak już opłakanym stanie stosunków rosyjsko-niemieckich”.

„Niestety, to się zdarza na okrągło. Po raz kolejny jesteśmy przekonani, że Niemcy, jak i ich najbliżsi sojusznicy, nie są zainteresowani dyplomatycznym rozwiązaniem ukraińskiego kryzysu, są zdeterminowani na trwałą eskalację i nieograniczone pompowanie reżimu kijowskiego coraz nowszą śmiercionośną bronią” – napisał Nieczajew.

„Trudna droga powojennego pojednania między Rosjanami i Niemcami odchodzi w zapomnienie” – dodał ambasador Rosji. Jego zdaniem „czerwone linie” są już przeszłością.

„Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji, wyrażając zgodę na wysłanie czołgów” – stwierdził.

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2. Taką samą zgodę otrzymają od Berlina kraje partnerskie, w tym Polska, które chcą dostarczyć Ukraińcom swoje Leopardy.

W środę rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował we wpisie na Twitterze, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, iż niemieckie czołgi Leopard 2 zostaną wysłane na Ukrainę.

Czytaj także: Media: Ukraina może otrzymać 100 czołgów Leopard 2 od 12 państw

germany.mid.ru / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz