CNN: Ukraińcy proszą USA o więcej Javelinów i Stingerów – oczekują po 500 dziennie

Według nowej „listy życzeń” Ukraińcy chcą, żeby USA wysłały Ukrainie więcej broni przeciwpancernej, przeciwlotniczej, a także samoloty i śmigłowce bojowe. Twierdzą, że potrzebują po 500 sztuk rakiet systemów Javelin i Stinger… dziennie.

Amerykańska stacja CNN dotarła do dokumentu, będącego uaktualnioną w ostatnich kilku dniach wersją ukraińskiej, zbrojeniowej „listy życzeń”. Ukraińcy parę tygodni temu wysłali Amerykanom pismo z listą broni i sprzętu wojskowego, który chcieliby otrzymać od USA, wraz z liczbami. Teraz dokument został zaktualizowany i wysłany ponownie.

Według CNN, Ukraina oczekuje, że Stany Zjednoczone przekażą jej więcej broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej, a ściślej, odpowiednio przenośnych systemów rakietowych Stinger i przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Ukraińcy twierdzą, że potrzebują po 500 sztuk każdego z nich… dziennie.

„(…) Ukraina prosi o setki pocisków rakietowych więcej, niż uwzględniono na podobnej liście, przekazanej ostatnio amerykańskim parlamentarzystom” – informuje stacja, powołując się na źródła znające oba dokumenty, wcześniejszy i aktualny.

Nowa lista wśród „pilnych potrzeb” wymienia także odrzutowce wojskowe, śmigłowce uderzeniowe oraz systemy obrony powietrznej takie jak S-300. CNN podaje, że dokument wymienia dwa typy samolotów bojowych, w tych „jeden przeznaczony do bliskiego wsparcia oddziałów walczących na ziemi”. Przypuszczalnie, chodzi tu o samoloty szturmowe Su-25, względnie o bombowce taktyczne Su-24. Ukraina zażyczyła sobie po 36 maszyn każdego z dwóch typów: myśliwców i samolotów szturmowych.

Nowa „lista życzeń” pojawia się w czasie, gdy Ukraińcy twierdzą, że stoją w obliczu potencjalnych braków uzbrojenia, w związku z trwającymi rosyjskimi atakami.

Zaznaczono, że tylko w ciągu niespełna dwóch pierwszych tygodni od momentu inwazji na Ukrainę, USA i inne państwa natowskie wysłały Ukrainie około 17 tys. rakiet przeciwpancernych i 2 tys. rakiet przeciwlotniczych. Dostawy trwają dalej. Kilka dni temu dotarła ostatnia część przyjętego przez USA pod koniec lutego pakietu pomocy militarnej, wartego 350 mln dolarów. Z kolei sprzęt i broń z dwóch kolejnych, nowych pakietów, wartych łączne miliard dolarów, już zaczyna docierać na miejsce. Według źródeł CNN w Pentagonie, dostawy trafią samolotami do „Europy Wschodniej”, a potem „licznymi lądowymi przejściami granicznymi” na Ukrainę. To oznacza, że transporty będą realizowane w znacznym stopniu poprzez Polskę.

Przeczytaj: Niemcy wyślą na Ukrainę Panzerfausty i Stingery

Czytaj również: Szwecja i Wielka Brytania wyślą Ukrainie tysiące systemów przeciwpancernych

Część amerykańskich kongresmenów, jak np. senator Partii Demokratycznej Jacky Rosen, uważa, że USA powinny przekazać uzbrojenie, o które proszę Ukraińcy, najszybciej jak to tylko możliwe.

Zobacz: Stany Zjednoczone przekażą miliard dolarów pomocy humanitarnej Ukrainie i przyjmą 100 tys. uchodźców [+VIDEO]

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply