Prezydent Joe Biden zobowiązał się w czwartek do nowych sankcji i pomocy humanitarnej w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę – podaje AP News. USA przyjmie 100 000 uchodźców i przekaże miliard dolarów pomocy.

Jak podaje w czwartek AP News, prezydent Joe Biden zobowiązał się w czwartek do nowych sankcji i pomocy humanitarnej w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone przyjmą do 100 000 ukraińskich uchodźców – choć powiedział, że wielu prawdopodobnie woli pozostać bliżej domu – i zapewnić dodatkowy miliard dolarów w żywności, lekarstwach, wodzie i innych dostawach.

“Dziś Stany Zjednoczone ogłaszają, że jesteśmy gotowi zapewnić ponad 1 miliard dolarów nowych środków na pomoc humanitarną dla osób dotkniętych wojną Rosji na Ukrainie i jej poważnymi skutkami na całym świecie, w tym wyraźnym wzrostem braku bezpieczeństwa żywnościowego, w nadchodzących miesiącach. Fundusze te zapewnią żywność, schronienie, czystą wodę, środki medyczne i inne formy pomocy. Ogłaszamy również dodatkowe 320 milionów dolarów na finansowanie demokracji i praw człowieka dla Ukrainy i jej sąsiadów. Od 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły ponad 1,1 mld dolarów pomocy gospodarczej, zdrowotnej, demokracji i praw człowieka oraz humanitarnej dla regionu Europy i Eurazji. Oprócz naszej pomocy humanitarnej Stany Zjednoczone nadal wspierają inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego na Ukrainie i w regionie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak polio, gruźlica i COVID, oraz aby zapewnić pacjentom dalszy dostęp do opieki medycznej. Pozostajemy też zaangażowani w obronę i umacnianie demokratycznych rządów, praw człowieka oraz walkę z korupcją na Ukrainie i jej sąsiadach, ponieważ razem odrzucamy autokrację i agresję” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Jak informowaliśmy, prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że NATO zareaguje „tym samym”, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie – podaje CNBC. Deklaracja ta padła na konferencji prasowej w Brukseli.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualną reakcję na użycie broni masowego rażenia na Ukrainie przez Władimira Putina, w tym broni chemicznej, Biden odpowiedział: “odpowiemy, jeśli on jej użyje”. Jak dodawał, “charakter reakcji będzie zależał od charakteru użycia”.

Odnosząc się do możliwości wkroczenia na Ukrainę w takiej sytuacji, Biden powiedział, że NATO podejmie decyzję w tej sprawie, “jak to się już stanie”.

Na tej samej konferencji prasowej Joe Biden powiedział, że Rosja powinna zostać usunięta z grupy G20. Temat ten został poruszony podczas jego spotkań ze światowymi przywódcami w Brukseli.

„Moja odpowiedź brzmi tak, [decyzja] zależy od G20” – powiedział Biden, zapytany, czy Rosja powinna zostać usunięta z grupy. Biden powiedział również, że jeśli kraje takie jak Indonezja i inne nie zgadzają się na usunięcie Rosji, to jego zdaniem Ukraina powinna mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniach.

Kresy.pl/AP News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply