Zełenski odwołał defiladę z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydował, że w tym roku parada wojskowa z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, obchodzonego 24. sierpnia, nie odbędzie się. Zaoszczędzone pieniądze zostaną przekazane na premie dla żołnierzy.

O swojej decyzji ukraiński prezydent poinformował w krótkim nagraniu zamieszczonym we wtorek na Facebooku. „Zazwyczaj 24. sierpnia odbywa się u nas defilada wojskowa. Taka pompatyczna i na pewno nie tania. Lepiej jest przeznaczyć te pieniądze naszym bohaterom. Postanowiliśmy przekazać 300 mln hrywien na premie dla wszystkich naszych wojskowych” – ogłosił Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że premie otrzymają zwykli żołnierze, kursanci, podoficerowie i oficerowie, przede wszystkim ci, którzy służą w Donbasie.

Zełenski zapowiedział, że obchody Dnia Niepodległości odbędą się, ale w „nowym formacie”.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na kijowskiej defiladzie z okazji Dnia Niepodległości doszło do upokorzenia Wojska Polskiego, które wysłało na defiladę poczet sztandarowy. Podczas parady minister obrony Stepan Połtorak oficjalnie witał żołnierzy banderowskim zawołaniem „Sława Ukrainie”. Ci gromko odpowiadali „Herojam Sława”. Prezydent Petro Poroszenko recytował nową wersję hymnu OUN i wychwalał banderowskie zawołanie, jako nowe oficjalne pozdrowienie ukraińskiej armii. Tuż po przemarszu polskich żołnierzy orkiestra odegrała „Marsz Nowej Armii”, czyli współczesną aranżację hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, która za kadencji prezydenta Poroszenki stała się oficjalną pieśnią ukraińskiej armii. Duża część polskich mediów, w tym publiczne i prorządowe, przemilczała to upokorzenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowa aranżacja hymnu OUN miała być wykonywana na defiladzie w Kijowie już w 2017 roku, ale ostatecznie, wbrew wcześniejszym informacjom strony ukraińskiej, w tym zapowiedziom dziennikarzy relacjonujących defiladę, nie odegrano go. Wiele wskazywało na to, że gospodarze w ostatniej chwili zmienili program. W tej paradzie wziął udział pododdział liczący 29 żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie afiliowany przy LITPOLUKRBRIG.

CZYTAJ TAKŻE: Dowódca polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pozdrawia banderowskim hasłem [+VIDEO]

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz