Wbrew wcześniejszym informacjom strony ukraińskiej, w tym zapowiedziom dziennikarzy relacjonujących dzisiejszą defiladę w Kijowie, nie odegrano podczas niej hymnu OUN. Wiele wskazuje na to, że gospodarze zmienili program. Świadczy o tym także fakt, że, jak podają ukraińskie media, parada miała taką samą nazwę, jak sam tytuł hymnu.

Dziś w Kijowie odbyła się uroczysta defilada z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. Jak informowaliśmy wcześniej, ukraińskie media podkreślały, że z tej okazji ma zostać oficjalnie zaprezentowany nowy Marsz Ukraińskiego Wojska. Czyli hymn Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „adaptowany” do współczesnych warunków. Wcześniej informowały o tym ukraińskie media.

Czytaj więcej: Polscy żołnierze będą maszerować do hymnu OUN. MON nic o tym nie wie

Przeczytaj również: Polscy żołnierze będą defiladować do hymnu OUN? MON nabiera wody w usta

Jeszcze w środę media na Ukrainie pisały, że “oczekuje się” wykonania nowej wersji hymnu OUN. Jak również „Czerwonej Kaliny”, marszu Ukraińskiej Republiki Ludowej. Podkreślano też, że jeden z pododdziałów ma otrzymać imię Jewhena Konowalca – pułkownika ukraińskiej armii walczącej w latach 1917-1919 oraz założyciela OUN.

Najwyraźniej do prezentacji „nowej wersji” marszu OUN w Kijowie ostatecznie nie doszło. Co można uznać za pewne zaskoczenie – m.in. dla ukraińskich dziennikarzy. W trakcie transmisji na żywo na antenie stacji 112 Ukraina, parędziesiąt minut przed defiladą, prowadzący program dziennikarze podali, że dziś ma zostać zaprezentowany „marsz ukraińskiego wojska, według zmienionego przez Ołeha Skrybkę hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów”. Zapowiedziano też odegranie  marszu Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Wbrew tym i wcześniejszym zapowiedziom, żaden z tych utworów nie został wykonany. Na początku części oficjalnej zagrano jedynie pieśń „Armia z narodom”. Nie nadano też żadnemu z pododdziałów im. Konowalca.

W defiladzie, zgodnie z zapowiedziami, brali udział polscy żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecny był również szef  MON, Antoni Macierewicz.

Jednocześnie, ukraińskie media podają, że dzisiejsza parada wojskowa w Kijowie miała nazwę „Зродились ми великої години” (Zrodziliśmy się w wielkiej godzinie) – czyli taką, jak pierwszy werset, a zarazem tytuł hymnu OUN. Taka nazwa widnieje m.in. w opisie poniższej transmisji z defilady.

Przypomnijmy, że w sieci dostępne są nagrania pokazujące ukraińskie orkiestry wojskowe, wykonujące nową wersję hymnu OUN. M.in. przez kursantów Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy. Na oficjalnej stronie Akademii napisano,  że jest to „nowy marsz ukraińskiej armii”.

Dostępne były również materiały ukraińskich mediów z ćwiczeń przed defiladą, na których widać, jak ukraińscy żołnierze ćwiczą w takt marszu OUN. Pozytywnie nt. marszu wypowiadał się Wołodymyr Daszkowśkyj, kierownik orkiestry wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

PRZECZYTAJ: Orkiestra sił zbrojnych Ukrainy wykonała hymn OUN. Film z tego wydarzenia podbija ukraiński internet [+VIDEO]

112.ua / people.in.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    no to przynajmniej Pisołaki choć minimalnie troszczą się o wizerunek Polski… bo nigdy nie zapomnę, najżałośniejszej ze wszystkich wizyt zagranicznych Bula, kiedy to w dniu odwiedzin upadlińskiego parlamentu, tamci uchonorowali UPA.