Podczas defilady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy po raz pierwszy zostanie wykonany zmodyfikowany Marsz OUN. W defiladzie mają wziąć udział żołnierze NATO.

Cztery i pół tysiąca ukraińskich żołnierzy ćwiczy defiladę przed Świętem Niepodległości Ukrainy, która odbędzie się 24. sierpnia. Ćwiczeń osobiście dogląda minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informują ukraińskie media, tegoroczna parada będzie przełomowa z kilku względów. Przede wszystkim po raz pierwszy wezmą w niej udział żołnierze z niektórych krajów NATO i Gruzji. Wielka Brytania, Estonia i Łotwa już potwierdziły swój udział. Trwają rozmowy odnośnie udziału żołnierzy USA, Kanady i Litwy.

Także po raz pierwszy po 1991 roku ukraińscy wojskowi będą nieśli sztandar Pierwszego Ukraińskiego Pułku im. Bohdana Chmielnickiego, który w 1917 roku walczył w składzie armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz sztandar innej jednostki walczącej w tym czasie – Trzeciej Żelaznej Dywizji Strzeleckiej armii URL.

Jak informują ukraińskie media, po raz pierwszy na paradzie dojdzie do odegrania tzw. Marszu Ukraińskiego Wojska, czyli hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „adaptowanego” do współczesnych warunków.

Przypomnijmy, że prace nad nową wersją hymnu OUN rozpoczęły się na początku tego roku z inicjatywy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak informowaliśmy, w nowej wersji tekstu zamieniono słowa „Zjednoczone Ukraińskie państwo / wolne i mocne, od Sanu po Kaukaz” na inne [EDIT: Nowe słowa to „Zjednoczone Ukraińskie państwo / jest w naszych sercach”].

Na paradzie zostanie także odegrany marsz armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Oprócz tego nowych patronów otrzymają wojskowe oddziały. Jeden z oddziałów ma otrzymać imię Jewhena Konowalca – pułkownika ukraińskiej armii walczącej w latach 1917-1919 oraz założyciela OUN.

Poniżej prezentujemy wideo, na którym kursanci Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy ćwiczą adaptowany Hymn OUN.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów jest odpowiedzialna wraz z Ukraińską Powstańczą Armią za ludobójstwo co najmniej 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

PRZECZYTAJ: Orkiestra sił zbrojnych Ukrainy wykonała hymn OUN. Film z tego wydarzenia podbija ukraiński internet [+VIDEO]

Kresy.pl / 5 kanał / Військове телебачення України / texty.org.ua / 2 + 2

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz