Tysiące Czechów zgromadziło się w sobotę w stolicy, żądając dymisji rządu w związku z wysokimi cenami energii, innymi cenami oraz wsparciem Ukrainy.

Protest odbył się na Placu Wacława w Pradze. Tysiące Czechów zgromadziło się w sobotę w stolicy, żądając dymisji rządu w związku z wysokimi cenami energii, innymi cenami oraz wojną na Ukrainie – poinformował w niedzielę portal AP.

Demonstranci wielokrotnie skandowali wezwanie do „dymisji” pięciopartyjnej koalicji rządzącej.

Zobacz też: Czechy: Antyrządowy protest w Pradze. Chcieli zdjąć ukraińską flagę

Jindrich Rajchl zarzucał rządowi „wykonywanie poleceń Brukseli”, krytykował wsparcie kraju dla Ukrainy i jej bliskie związki ze Stanami Zjednoczonymi. Jego grupa, Prawo, Szacunek, Wiedza, nie ma mandatów w parlamencie.

Część demonstrantów zażądała od kraju wystąpienia z NATO. Protestujący planowali przemarsz pod gmach MSW w Pradze.

W drugim roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Czechy przygotowują specjalny program dobrowolnego powrotu ukraińskich uchodźców – podała w poniedziałek agencja UNIAN.

Agencja UNIAN powołuje się na czeskie radio publiczne. Projekt szóstej nowelizacji ustawy, znanej jako “lex Ukraina”, która reguluje prawa i obowiązki ukraińskich uchodźców w Czechach, przewiduje udzielenie pomocy i zwrot części kosztów w przypadku powrotu uchodźców na Ukrainę.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply