Rosja po raz pierwszy od 30 lat rozmieściła na Morzu Bałtyckim okręty uzbrojone w taktyczną broń nuklearną – podkreśla wywiad Norwegii (NIS). “Kluczowa część potencjału nuklearnego znajduje się na okrętach podwodnych i okrętach nawodnych Floty Północnej” – portal Politico cytuje we wtorek raport norweskich służb.

Norweski wywiad zwraca uwagę w rocznym raporcie, że uzbrojone w broń nuklearną okręty Floty Północnej regularnie wypływały w morze w okresie zimnej wojny, ale współczesna Federacja Rosyjska zrobiła to po raz pierwszy. Wywiad Norwegii uważa, że taktyczna broń nuklearna jest „szczególnie poważnym zagrożeniem w kilku scenariuszach operacyjnych, w które mogą być zaangażowane kraje NATO”.

Zobacz także: Norwegia: drony nieznanego pochodzenia przy platformach wiertniczych

Norweskie służby ostrzegają, że nie można wykluczyć przerodzenia się wojny rosyjsko-ukraińskiej w szerszy konflikt z udziałem Stanów Zjednoczonych i NATO (w tym Norwegii). Ich zdaniem w razie konfliktu z NATO Rosja może zaatakować infrastrukturę krytyczną Norwegii.

“Trwające napięcia między Rosją i Zachodem oznaczają, że Rosja nadal będzie stanowić wielkie zagrożenie nuklearne dla NATO, i – co za tym idzie – dla Norwegii” – czytamy.

Wywiad Norwegii ocenia jednak, że choć Rosja będzie utrzymywać, modernizować i rozwijać swój arsenał nuklearny, to w najbliższych latach nie należy spodziewać się istotnych zmian w rosyjskiej doktrynie nuklearnej.

Zobacz także: NYT: rosyjscy dowódcy rozmawiali o możliwości użycia taktycznej broni nuklearnej

Jak informowaliśmy, Policyjna Służba Bezpieczeństwa Norwegii przekonywała w poniedziałek, że Rosja będzie starała się zebrać więcej danych wywiadowczych na temat norweskiej infrastruktury naftowo-gazowej w ramach wysiłków mających na celu wywarcie presji na europejskie dostawy energii.

Strona norweska uważa, że jest „mało prawdopodobne” aby Rosja przeprowadziła akty sabotażu na terytorium Norwegii w 2023 roku. Sabotaż norweskiej infrastruktury energetycznej miał zostać na razie uznany przez Rosjan za „zbyt ryzykowny”.

Zobacz także: Norweskie Leopardy dla Ukrainy w marcu

politico.ue / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply