Rosja będzie starała się zebrać więcej danych wywiadowczych na temat norweskiej infrastruktury naftowo-gazowej w ramach wysiłków mających na celu wywarcie presji na europejskie dostawy energii, przekonywała w poniedziałek norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST).

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa przekonywała w poniedziałek, że Rosja będzie starała się zebrać więcej danych wywiadowczych na temat norweskiej infrastruktury naftowo-gazowej w ramach wysiłków mających na celu wywarcie presji na europejskie dostawy energii.

Norwedzy uważają, że jest „mało prawdopodobne” aby Rosja przeprowadziła akty sabotażu na terytorium Norwegii w 2023 roku.

Zobacz też: Norweskie Leopardy dla Ukrainy w marcu

„Rola Norwegii jako dostawcy energii do Europy nabrała jeszcze większego znaczenia w polityce bezpieczeństwa w wyniku wojny na Ukrainie” – czytamy w raporcie PST. Moskwa prawdopodobnie priorytetowo potraktowałaby takie działania, jak nielegalne gromadzenie danych wywiadowczych, kradzież informacji, operacje cybernetyczne – twierdzi PST.

Sabotaż norweskiej infrastruktury energetycznej miał zostać na razie uznany przez Rosjan za „zbyt ryzykowny”.

„Ale może się to zmienić, jeśli zmienią swój pogląd na to, jak chętnie podejmują ryzyko” – dodała.

Zobacz też: Norwegia: drony nieznanego pochodzenia przy platformach wiertniczych

Oslo wzmocniło zabezpieczenia swoich instalacji naftowych i gazowych po eksplozjach na rurociągu Nord Stream 2. „Obserwowaliśmy pojawienie się rosyjskich ambicji wywarcia presji na europejskie bezpieczeństwo energetyczne. PST spodziewa się zatem, że w 2023 roku Rosja spróbuje zebrać informacje wywiadowcze na temat większości aspektów norweskiego sektora naftowego, gazowego i energetycznego” – napisano.

W październiku Norwegia, która graniczy z Rosją w Arktyce, postawiła swoje wojsko w stan podwyższonej gotowości w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie.

PST spodziewa się również zainteresowania Rosji gromadzeniem w Norwegii informacji o planach rozszerzenia NATO na sąsiadujące z Norwegią Szwecję i Finlandię, a także gromadzeniem większej ilości informacji o archipelagu Svalbard. Svalbard znajduje się pod zwierzchnictwem Norwegii, ale na mocy traktatu z 1920 r. Moskwa ma osadę obywateli rosyjskich na wyspach.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply