Ponad połowa szeregowych członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej woli Brexit bez umowy z UE niż na warunkach umowy opracowanej i wynegocjowanej przez premier Theresę May. To złe wiadomości dla szefowej brytyjskiego rządu.

Opublikowany w piątek sondaż wskazuje, że większość szeregowych członków Partii Konserwatywnej uważa wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy za lepszą, niż Brexit na warunkach wynegocjowanych przez premier Theresę May.

Opuszczenie UE bez porozumienia to scenariusz, którego chce unikną brytyjska premier, a także Bruksela. Opowiada się za nim jednak 59 proc. szeregowych członków Partii Konserwatywnej. 38 proc. woli, by brexit odbył się na warunkach umowy zawartej pod koniec listopada. Sondaż przeprowadzono w drugiej połowie grudnia przez ośrodek YouGov na grupie 1215 członków Partii Konserwatywnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trzy czwarte ankietowanych torysów (76 proc.) uważa, że obawy dotyczące możliwych komplikacji w przypadku braku umowy, jak np. kłopoty z importem żywności czy korki w portach, są przesadzone bądź wymyślone.

Media zwracają uwagę, że wyniki sondażu nie są korzystne dla Theresy May, i poważnie podważają jej zabiegi na rzecz poparcia jej umowy z UE deputowanych z jej własnej partii. Do przyjęcia umowy w Izbie Gmin potrzebne jest poparcie co najmniej 318 posłów. Przypomnijmy jednak, że w grudniu podczas wewnętrznego głosowania torysów nad wotum nieufności wobec May jako szefowej partii, 117 posłów konserwatywnych poparło wniosek w tej sprawie. Brytyjska premier musi ich przekonać do poparcia umowy, jeśli chce korzystnego dla swojej koncepcji wyniku głosowania. Publikacja omawianego sondażu pokazuje silny potencjał eurosceptyków w jej partii, których będzie jej bardzo trudno przekonać.

W rozmowie z agencją Reuters prof. Tim Bale, politolog z Queen Mary University w Londynie powiedział, że „szeregowi torysi są jeszcze mniej zachwyceni umową niż konserwatywni członkowie parlamentu”.

Pierwotnie głosowanie w Izbie Gmin nad porozumieniem opracowanym przez May miało odbyć się w połowie grudnia, ale zostało odłożone z uwagi na brak możliwości uzyskania większości. Debata nad umową odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Głosowanie zapowiedziane jest na 14 stycznia. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

Przeczytaj: UE i Wielka Brytania przygotowują się na twardy Brexit

PAP / RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz