Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii uznało, że Iran grozi nadawanej znad Tamizy perskojęzycznemu telewizji opozycyjnej wobec władz w Teheranie.

Minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa wezwał do swojego resortu chargé d’affaires Iranu Mehdiego Hossejniego Matina. Powodem są domniemane działania Teheranu wokół perskojęzycznemu kanałowi Iran International. Stacja telewizyjna z siedzibą w Londynie Iran International zawiesiła w ten weekend swoją działalność, powołując się na coś, co nazwała „znaczącą eskalacją wspieranych przez państwo gróźb ze strony Iranu” – przytoczył piszący w poniedziałek portal Politico.

Według relacji służby prasowej brytyjskiej dyplomacji jej funkcjonariusz miał przekazać przedstawicielowi dyplomatycznemu Iranu (jego relacje z Wielką Brytanią są obniżone do szczebla chargé d’affaires), że „groźby dla wolności mediów nie będą tolerowane”. Jak przekazał minister – „Wielka Brytania zawsze będzie przeciwstawiać się krajom, które zagrażają naszym podstawowym wartościom wolności słowa i mediów”.

Brytyjski minister bezpieczeństwa Tom Tugendhat powiedział parlamentowi, że służba policyjna poradziła szefostwu Iran International, aby przeniosło siedzibę stacji do nowej, bezpieczniejszej lokalizacji na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Do kwestii odniosła się także rzeczniczka premiera Rishiego Sunaka, która powiedziała, że irański chargé d’affaires został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych w poniedziałek po południu i odbyło się spotkanie z dyrektorem generalnym ds. Bliskiego Wschodu. „Wielka Brytania nie będzie tolerować gróźb dla życia i wolności mediów w Wielkiej Brytanii” – powiedziała rzeczniczka.

To nie pierwszy w ostatnim okresie przypadek wezwania od resortu spraw zagranicznych przedstawiciela Iranu. W zeszłym miesiącu znalazł się on „na dywaniku” brytyjskiego ministra po tym, gdy Iranie przeprowadzono egzekucje dwóch skazanych za przestępstwa popełnione w czasie masowych natyrządowych wystąpień w tym kraju, jakie wybuchły we wrześniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranów również wzywało już przedstawiciela dyplomatycznego Brytyjczyków. Oprócz tego Teheran nałożył sankcje na grupę brytyjskich osób fizycznych i instytucji.

politico.eu/news.sky.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz