Do portu w Gdyni przybyły kolejne czołgi K2 i haubice samobieżne K9 z Korei Południowej.

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w środę, że do Polski przybyła kolejna partia południowokoreańskiego sprzętu wojskowego. "Do portu w Gdyni przybyła kolejna transza sprzętu wojskowego z Korei Płd. obejmująca 12 haubic samobieżnych K9A1 #Thunder i 5 czołgów K2 #BlackPnather" - przekazał na Twitterze. 

"W efekcie niebawem polskie Siły Zbrojne będą posiadały 48 haubic K9 i 15 czołgów K2. Kolejne dostawy jeszcze w tym roku" - podkreślił.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zarzuciła Polsce prowadzenie "antyrosyjskiej kampanii dezinformacji". Stwierdziła też, że polscy dziennikarze "od dawna są zarażeni wirusem ślepoty wybiórczej".

We wtorkowym wpisie na Telegramie Zacharowa stwierdziła, że "polskie media nadal prowadzą antyrosyjską, fałszywą kampanię, mającą na celu oczernianie wizerunku Rosji i dezinformację ludności Polski o przebiegu i celach 'specjalnej operacji wojskowej'". Do wpisu dodała zdjęcia nagłówków newsów polskich portali informacyjnych: "Tak Rosja chce zająć Białoruś. Wyciekł tajny plan Kremla", "Rosjanie wywieźli już ponad 16 tys. ukraińskich dzieci" oraz "Obraz nędzy i rozpaczy. Sfilmowali rosyjskich żołnierzy". Jej zdaniem to "fejki".

"Zdenerwujemy 'niepartnerów' pogrążonych w antyrosyjskiej histerii: będzie wystarczająco dużo pocisków i sprzętu, aby wypełnić cele i zadania 'specjalnej operacji wojskowej'" - napisała.

Moskwa „udzieli przerażającej” odpowiedzi na jakiekolwiek potencjalne użycie przez Kijów amunicji ze zubożonym uranem, powiedział w środę prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko. (więcej…)

Ukraina publicznie i kanałami dyplomatycznymi przekazała Chinom tzw. ukraińską formułę pokojową i obecnie czeka na odpowiedź Pekinu – poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Jak pisaliśmy, we wtorek premier Japonii Fumio Kishida udał się z niespodziewaną wizytą na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – dzień po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

Czytaj także: Gazociąg Siła Syberii 2, rozliczanie się w juanach. Rozmowy Xi i Putina w Moskwie

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział POLITICO, że uważa, że został „otruty przez rosyjskich agentów”. (więcej…)

izraelski

Ultra-ortodoksyjni Żydzi z koalicji rządzącej zgłosili projekt ustawy, która pod karą wiezienia zakazywałaby nawracania na chrześcijaństwo. Dokument wywołał oburzenie m.in. wśród proizraelskich protestantów z USA. Premier Netanjahu zapewnia, że ustawa nie zostanie przyjęta.

Jak informuje serwis Middle East Monitor, ultra-ortodoksyjni Żydzi z ugrupowania Zjednoczony Judaizm Tory, wchodzącej w skład koalicji rządzącej premiera Benjamina Netanjahu, zgłosili w projekt ustawy, która zakazuje nawracania na chrześcijaństwo. Miałaby za to grozić kara więzienia. Ponadto, chrześcijanom nie wolno byłoby wdawać się publiczne dysputy religijne z Żydami.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%