Joe Biden w Polsce. Podano oficjalny plan wizyty

Prezydent USA Joe Biden przebywa już w Polsce. W poniedziałek wieczorem Biden dotarł pociągiem do Przemyśla, a następnie z Rzeszowa-Jasionki odleciał do Warszawy. W poniedziałek odwiedził Kijów. Po godzinie 23 w Warszawie wylądował jego samolot.

W poniedziałek wieczorem Biden przyjechał z Kijowa do Przemyśla pociągiem razem z delegacją. Samolot amerykańskiego prezydenta wystartował z Rzeszowa-Jasionki w kierunku Warszawy około godziny 22:30 w poniedziałek. Po godzinie 23 wylądował na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prezydencki minister Marcin Przydacz, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski powitali amerykańskiego prezydenta.

Delegacja z USA udała się do hotelu Marriott.

Biden minął się z włoską premier Giorgią Meloni na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce. Później rozmawiał z nią jeszcze telefonicznie. Meloni wylądowała w Rzeszowie w drodze do Kijowa.

We wtorek rozpoczyna się oficjalna wizyta Joe Bidena w Polsce.

Oficjalna ceremonia powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę została zaplanowana na wtorek na godzinę 12.50. Odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się po godzinie 13. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wzmacniania wschodniej flanki NATO.

O 17:30 Joe Biden wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego.

Z kolei na środę zaplanowano spotkanie Bidena z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki. To państwa wschodniej flanki NATO: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Weźmie w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W poniedziałek Joe Biden odwiedził Kijów. Amerykański prezydent ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS. Zapowiedział też kolejne sankcje wobec Rosji. Była to pierwsza wizyta prezydenta USA na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Do samego końca Biały Dom utrzymywał w tajemnicy plany wizyty Bidena w Kijowie.

Zobacz także: “Kijów skradł część mojego serca” – Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej wart 500 mln dolarów

rmf24.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply