Polacy widzą, że ceny w sklepach w Polsce rosną – wynika z sondażu IBRiS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. 2/3 Polaków uważa, że wzrost jest mocniejszy niż w poprzednich latach.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS respondentów zapytano, jak ich zdaniem zmieniły się ceny w ciągu ostatniego roku. Zdecydowana większość uważa, że ceny wzrosły, choć skala wzrostu jest różnie oceniana. Ponad połowa badanych (51,3 proc.) uważa jednak, iż ceny wzrosły wyraźnie mocniej niż w poprzednich latach. 17,5 proc. twierdzi, że wzrosły one nieco mocniej, a 22,1 proc., że wzrost cen był nieznaczny.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak wynika z badań, najmocniej podwyżki odczuwają kobiety, ponieważ to najczęściej one zawiadują domowym budżetem. Wyższe rachunki za zakupy są odczuwalne szczególnie przez osoby w wieku 30-40 lat, a także przez bezrobotnych i rolników.

 

W kwestii preferencji partyjnych, najczęściej na znaczny wzrost cen wskazują zwolennicy PSL (96 proc.). Często takiego zdania są też zwolennicy Lewicy i PO. Zupełnie inaczej odpowiadali zwolennicy PiS. O wyraźnym wzroście cen mówi tylko 33 proc. z nich. Taki sam odsetek w tej grupie uważa, że ceny co prawda wzrosły, ale w niewielkim stopniu.

Ankietowanych zapytano też, jak oceniają zmianę dochodów swoich rodzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 10,5 proc. odpowiedziało, że spadły, a 33 proc., że są takie same. Nieco ponad połowa respondentów przyznaje, że dochody ich rodzin wzrosły, choć w różnym stopniu. Najczęściej (34,5 proc.) oceniano, że dochody wzrosły, ale niewiele. 16,8 proc. odpowiedziało, że wzrosły one mocniej niż w poprzednich latach, a 2,6 proc., że wyraźnie mocniej.

7,6 proc. badanych przyznało, że w ostatnim roku ich wynagrodzenie spadło, a 35,5 proc. twierdzi, że zarabia tyle samo. Ponad 38 proc. dostało podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy, przy czym w wyraźnej większości przypadków była ona niewielka (31,8 proc.). Niespełna 6 proc. odpowiedziało, że zmieniło pracę na lepiej płatną, w tym 2,4 proc. dostało większą podwyżkę. Ponad 12 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj: Inflacja w Polsce na najwyższym poziomie od 2012 roku. Zdaniem ekspertów będzie rosła dalej

Czytaj także: UOKiK: zarobek rolników niewielki w stosunku do ostatecznej ceny owoców i warzyw

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz