Unia Europejska przyjęła w środę plan awaryjny na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty bez przyjęcia umowy wynegocjowanej w listopadzie. – pisze agencja AFP. Ma on zapewnić ochronę newralgicznych sektorów takich jak ruch lotniczy czy rozliczenia finansowe.

Plan Komisji Europejskiej obejmuje 14 obszarów, gdzie „twardy Brexit” miałby spowodować „poważne zakłócenia” dla obywateli i biznesu, w tym usługi finansowe, transport powietrzny, cła i politykę klimatyczną. KE oświadczyła, że chodzi jej o zapewnienie, że niezbędne środki awaryjne będą mogły wejść w życie w dniu 30 marca 2019 r. w celu ograniczenia najbardziej znaczących szkód spowodowanych przez scenariusz „twardego Brexitu”.

Zgodnie z planem Unia Europejska pozwoli brytyjskim operatorom finansowym na dalszy dostęp do rynków europejskich przez 12 miesięcy oraz zezwoli brytyjskim liniom lotniczym na dostęp do jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej przez 12 miesięcy i przedłuży niektóre licencje lotnicze po 29 marca 2019 o dziewięć miesięcy.

Władze UE obiecały także, że obywatele brytyjscy mieszkający w UE będą korzystać z praw rezydentów “pod warunkiem, że to podejście zostanie odwzajemnione przez Wielką Brytanię”.

Bruksela jednocześnie wyraziła nadzieję, że nie będzie musiała uruchamiać swojego planu, jeśli premier Theresa May przekona brytyjski parlament do poparcia umowy regulującej warunki Brexitu zawartej z przywódcami europejskimi w zeszłym miesiącu.

PRZECZYTAJ: Europejscy przywódcy uzgodnili umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

W podzielonym brytyjskim parlamencie akceptacja tej umowy nie jest pewna i Londyn we wtorek sam ogłosił przygotowania na wypadek niedoborów i niestabilności gospodarczej w razie opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Na wypadek „twardego Brexitu” wyasygnowano 4 mld funtów i poinformowano, że w stan gotowości może zostać postawionych 3,5 tys. żołnierzy, na przykład gdyby doszło do kryzysu w zaopatrzeniu.

Kresy.pl / AFP / Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply