Funkcjonariusze policji i straży granicznej przeprowadzili w ostatnich dniach w Warszawie akcję mającą na celu zwalczanie przestępstw przez kierowców świadczących usługi przewozu osób na aplikację – poinformowała w środę Komenda Stołeczna Policji. Zatrzymano 12 kierowców i wystawiono liczne mandaty karne. Większość zatrzymanych to cudzoziemcy. Pochodzili głównie z Kaukazu oraz z Azji Środkowej

W związku z coraz liczniejszymi zdarzeniami o charakterze kryminalnym mającymi miejsce w środkach transportu „na aplikację” służby podejmują działania ukierunkowane na zapobieganie przestępstwom popełnianym przez kierowców, którzy świadczą tego rodzaju usługi. “Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji wspólnie z Wydziałem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji w ostatnich dniach zaplanowały i przeprowadziły akcję mającą na celu zwalczanie przestępstw w środkach transportu publicznego. Dodatkowo, w ramach wsparcia w działaniach tych brali również udział funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej” – poinformowała w środę policja. W wyniku akcji zatrzymano 12 kierowców i wystawiono liczne mandaty karne.

Działania miały miejsce w godzinach nocnych na terenie Warszawy, głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek stolicy.

“Kierowcy pojazdów świadczących przewóz osób poddawani byli szczegółowej kontroli drogowej obejmującej m.in. posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość środków odurzających w organizmie. Ponadto sprawdzany był stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP, sprawdzenia czy dana osoba posługuje się podrobionym czy przerobionym dokumentem. Osoby kontrolowane były ponadto pod kątem posiadania, przechowywania narkotyków, broni i innych przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa” – podaje Komenda Stołeczna Policji w komunikacie.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze wylegitymowali łącznie 189 osób oraz skontrolowali 177 pojazdów.

“W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępstwa zatrzymano 12 kierowców, głównie z popularnych firm oferujących transport na aplikację m.in. za posługiwanie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów czy też posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa. Wystawiono liczne mandaty karne oraz sporządzono 11 wniosków o ukaranie za prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień. Odholowanych zostało 13 samochodów” – czytamy.

Większość zatrzymanych kierowców to cudzoziemcy. Pochodzili głównie z Kaukazu, a także z Azji Środkowej – podaje portal RMF 24. Według informacji portalu przebywają w Polsce legalnie.

Zobacz także:  Warszawa: Hindus dostarczający jedzenie chciał zgwałcić klientkę

Portal podaje, że kierowcy z aplikacji działają jak “spółdzielnia”. Podzielili między siebie centrum miasta i odpowiadają za zabieranie pasażerów z poszczególnych lokali. “Celem są najczęściej kompletnie pijane kobiety opuszczające kluby. Czasami wygląda to jak ‘polowanie'” – usłyszał reporter RMF FM od uczestnika akcji. Kierowcy przyjeżdżają po zamówieniu z aplikacji lub sami na ulicy proponują podwiezienie.

Podrobione dokumenty to w większości prawa jazdy. “Kierowcy zaopatrywali się w fałszywki, bo albo w ogóle nie mieli uprawnień, albo zostały im odebrane – na przykład za jazdę po pijanemu, czy pod wpływem narkotyków” – pisze RMF 24.

Policja zapowiada kolejne tego rodzaju kontrole.

W maju br. informowaliśmy o pladze gwałtów w warszawskich “taksówkach na aplikację”. Gruzini, Uzbecy, Tadżycy i inni cudzoziemcy pracujący dla Ubera i Bolta gwałcili kobiety, które korzystały w Warszawie z taksówek tych firm zamawianych przez aplikację.

Pod koniec ubiegłego roku kierowca Ubera, Gruzin, pobił taksówkarza metalową rurką. Próbował uciekać, ale poszkodowany wraz z innymi taksówkarzami ruszyli w pościg ulicami Warszawy, chcąc go zlinczować. Sprawcę zatrzymał patrol Straży Miejskiej.

Zobacz także: Bolt, Uber i Glovo pod lupą Unii Europejskiej

policja.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply