Ponad 40 młodych mężczyzn, wyposażonych m.in. szpadle i łopaty, szukało sposobu na nielegalne przekroczenie polsko-białoruskiej granicy w rejonie Puszczy Białowieskiej – poinformowała w środę Straż Graniczna.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz przekazała w środę, że do zdarzenia doszło kilka dni temu. “Kamery monitoringu, zainstalowanego przy barierze technicznej w rejonie Puszczy Białowieskiej, uwidoczniły kilkudziesięcioosobową grupę osób poruszających się wzdłuż granicy po białoruskiej stronie. Cudzoziemcy mieli ze sobą między innymi szpadle i łopaty” – poinformowała.

“Cała grupa cały czas była monitorowana przez polskie służby” – podkreśliła mjr Katarzyna Zdanowicz.

Straż Graniczna opublikowała nagranie incydentu.

Jak wskazała rzecznik, nie jest prawdą, że “cudzoziemcy chcą składać wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce zaraz po nielegalnym przekroczeniu granicy”. “Potwierdza się wciąż, iż Polska jest dla nich jedynie krajem tranzytowym na drodze na zachód Europy. Cudzoziemcy wykorzystują do tego wszelkie możliwe udostępniane im przez służby białoruskie sposoby” – dodała.

Przeczytaj: Nielegalni imigranci obrzucali kamieniami funkcjonariuszy Straży Granicznej

SG poinformowała w środę, że poprzedniej doby 107 cudzoziemców usiłowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski., wśród nich obywatele Somalii, Indii i Afganistanu.

Nielegalna migracja cały czas jest wspierana przez białoruskie służby. Strona białoruska bierze czynny udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej przyprowadzając, przywożąc w jej pobliże osoby, które chcą nielegalnie dostać się do krajów Europy Zachodniej.

W 2021 roku białoruskie władze sztucznie wywołały kryzys migracyjny. Mińsk zaczął sprzedawać „wizy turystyczne” migrantom z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. W efekcie tysiące nielegalnych imigrantów usiłowały przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Zobacz także: Orbán: rośnie przemoc ze strony migrantów, patrol przy granicy ostrzelano z broni automatycznej

strazgrancizna.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply