Służby białoruskie cały czas zaangażowane są w ułatwianie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski – podaje Straż Graniczna.

W poniedziałek około godz.19.00 na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych ujawniono grupę osób (4 ob. Afganistanu i ob. Iranu), która przekroczyła polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Po białoruskiej stronie oczekiwała jeszcze spora grupa cudzoziemców, która chciała nielegalne dostać się do naszego kraju. Mężczyźni byli instruowani przez zamaskowanego mężczyznę, mówiącego po rosyjsku. Grupa zachowywała się agresywnie. Mężczyznom wyraźnie nie spodobało się, że granica naszego państwa jest chroniona i stoją na ich drodze polskie patrole. Po pewnym czasie osoby oddaliły się w głąb Białorusi.

Mimo, że obszar przy granicy znajdujący się po stronie białoruskiej jest strefą dostępną tylko dla służb białoruskich, cały czas pojawiają się tam osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski.

Służby białoruskie wskazują im miejsca, podprowadzają pod granicę, przewożą, dostarczają narzędzia do przejścia przez barierę lub pontony do pokonania rzeki granicznej.

Przypomnijmy, że w niedzielę (7 maja) zatrzymano 5 obywateli Ukrainy, którzy w trzech autach przewozili 11 nielegalnych migrantów. Jednego kuriera, który wiózł 6 obywateli Afganistanu zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży. Natomiast funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymali 2 mężczyzn przewożących 2 obywateli Somalii, a współdziałający ze Strażą Graniczną Policjanci zatrzymali kolejnych dwóch, którzy przewozili 3 obywateli Etiopii.

W sobotę (6 maja) na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży zatrzymano obywatela Łotwy. Mężczyzna w busie usiłował przewieźć w głąb Europy Zachodniej 10 cudzoziemców (9 obywateli Afganistanu i 1 obywatela Iraku), którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko – białoruską granicę.

Z kolei w piątek (5 maja) zatrzymano kolejnych 5 kurierów. W okolicach Narewki zatrzymano 2 obywateli Ukrainy, którzy przewozili łącznie 11 obywateli Afganistanu. Dwóch obywateli Białorusi, którzy w dwóch autach przewozili 5 Afgańczyków zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach wspólnie z Policją. Natomiast w rejonie Michałowa zatrzymano obywatela Ukrainy, który przyjechał odebrać grupę nielegalnych migrantów.

Zobacz też: Ukraińcy i Białorusini przemycali nielegalnych imigrantów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply