Rosyjska armia wezwie rezerwistów

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret zatwierdzający szkolenie rezerwistów przez Siły Zbrojnej Federacji Rosyjskiej i inne formacje.

Dekret został opublikowany na oficjalnym portalu co oznacza, że zaczął obowiązywać. Na szkolenia zostaną wezwani nie tylko rezerwiści regularnej armii, ale też Gwardii Narodowej, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i innych, nie nazwanych przez agencję informacyjną Interfax służb bezpieczeństwa.

Interfax podkreśla, że w tekście dekretu nie konkretyzuje jak wielu żołnierzy i funkcjonariuszy rezerwy ma zostać wezwanych na ćwiczenia.

„Rząd Federacji Rosyjskiej i organy władzy wykonawczej subiektów Federacji Rosyjskiej powinny zapewnić realizację działań związanych z powołaniem obywateli Federacji Rosyjskiej znajdujących się w rezerwie do szkolenia wojskowego oraz z prowadzeniem tych szkoleń” – można przeczytać w dokumencie.

Agencja przypomniała też, że 1 kwietnia w Rosji rozpoczął się wiosenny pobór do wojska. Zgodnie z dekretem do wojska ma trafić 147 tys. rekrutów. 15 kwietnia rosyjski Sztab Generalny ogłosił, że wiosenny pobór do wojska przebiega zgodnie z planem i zakończy się 15 lipca.

We wrześniu zeszłego roku Putin ogłosił częściową mobilizację w szeregi Sił Zbrojnych na potrzeby wsparcia ich wysiłku zbrojnego w ramach inwazji na Ukrainę. Zakończono ją z końcem października, mobilizując 300 tys. obywateli z których 87 tys. jeszcze do zakończenia wysłano na obszary objęte operacją wojskową przeciw Ukraińcom.

Mobilizacja wywołała masowe wyjazdy obywateli Rosji za granicę.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply