W swoim orędziu do narodu, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji rezerwistów. Zapowiedział też wsparcie dla referendów w sprawie przyłączenia do Rosji republik ludowych w Donbasie i części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Oświadczył, że celem Zachodu jest „osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie” Rosji i zapowiedział ochronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

We środę rano prezydent Rosji, Władimir Putin, wygłosił zapowiadane wcześniej orędzie od narodu. Było ono poświęcone głównie wojnie z Ukrainą, określanej przez Moskwę mianem „specjalnej operacji wojskowej”. Według Putina, jej celem jest wyzwolenie Donbasu „od neonazistowskiego reżimu, który przejął władzę na Ukrainie w 2014 roku w rezultacie zbrojnego zamachu stanu”.

Rosyjski prezydent powiedział, że chce poinformować Rosjan o „koniecznych, pilnych krokach”, które należy podjąć celem ochrony suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Rosji, a także, by wesprzeć wolę jej obywateli do tego, by sami określili własną przyszłość. Mówił też o „agresywnej polityce części zachodnich elit, które wszelkimi siłami chcą utrzymać swoją dominację” i dlatego starają się „stłumić wszelkie suwerenne, niezależne ośrodki rozwoju, by dalej narzucać innym krajom i narodom swoją wolę i siać swoje pseudowartości”.

– Celem tego Zachodu jest osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie naszego kraju. Oni mówią już wprost, że w 1991 roku zdołali doprowadzić do podziału Związku Radzieckiego, a teraz przyszedł czas na samą Rosję, by rozpadła się się na wiele śmiertelnie wrogich sobie regionów i obwodów – powiedział Putin.

– Takie plany oni mieli od dawna – dodał, wymieniając wspieranie „międzynarodowych terrorystów na Kaukazie” i popieranie rozmieszczania „ofensywnej infrastruktury NATO” coraz bliżej granic Rosji. – Oni swoją bronią uczynili totalną rusofobię, przez dziesięciolecia celowo kultywowali nienawiść do Rosji, szczególnie na Ukrainie, dla której gotowali los antyrosyjskiego przyczółka, a sam naród ukraiński zamienili w mięso armatnie i wepchnęli w wojnę z naszym krajem.

Rosyjski przywódca powtórzył też słowa o „ludobójstwie”, jakiego Ukraińcy mieli rzekomo dopuszczać się w Donbasie i twierdził, że rosyjska inwazja miała charakter prewencyjny:

Po tym, jak obecny reżim kijowski faktycznie, publicznie odmówił pokojowego rozwiązania problemu Donbasu, a co więcej, ogłosił swoje roszczenia do [posiadania – red.] broni jądrowej, stało się absolutnie jasne, że kolejny, szeroko zakrojony atak na Donbas był nieunikniony.

Czytaj także: Reuters: Putinowi oferowano umowę, która spełniała jego żądania w sprawie Ukrainy i NATO, ale ją odrzucił

Putin oświadczył, że cele „operacji wojskowej” pozostają te same, a głównym celem jest „wyzwolenie całego terytorium Donbasu”. – Ługańska Republika Ludowa została już praktycznie cała oczyszczona z neonazistów. Walki w Donieckiej Republice Ludowej trwają – mówił, zwracając uwagę na silne umocnienia ukraińskie w kontrolowanej przez Kijów części obwodu donieckiego. Twierdził, że nie można ich bezpośrednio zaatakować, z uwagi na potencjalnie wielkie straty, i stąd siły rosyjskie wraz z separatystami „działają systematycznie” i „krok po kroku oczyszczają ziemię doniecką”. Dodał, że u ich boku walczą też „formacje ochotnicze”, złożone z „ludzi różnych narodowości”.

Prezydent Rosji poinformował też, że na wniosek ministerstwa obrony podpisał dekret o częściowej mobilizacji. Tłumaczył, że ma to na celu ochronę Rosji, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Zaznaczył też, że wojska rosyjskie działają „na linii kontaktowej”, ciągnącej się na ponad 1000 km i przeciwstawiają się de facto „całej machinie wojennej kolektywnego Zachodu”.

Według zapowiedzi Putina, częściowej mobilizacji podlegać będą tylko rezerwiści, przede wszystkim „ci, którzy odbyli służbę w szeregach sił zbrojnych, posiadają określone wojskowe specjalności i odpowiednie doświadczenie”. Przed wysłaniem do jednostek przejdą oni obowiązkowe przeszkolenie uzupełniające. Zapewnił, że wszyscy zmobilizowani do wojska otrzymają taki sam status, żołd i gwarancje socjalne jak żołnierze kontraktowi. Mobilizacja ma ruszyć jeszcze dziś.

Putin dodał też, że dekret ma też doprowadzić do wzrostu wydajności rosyjskiej zbrojeniówki. Pracownicy zakładów przemysłu obronnego będą mieć prawo do zwolnienia z mobilizacji.

Prezydent Rosji odniósł się też do zapowiedzianych przez donbaskich separatystów oraz prorosyjskie władze kontrolowanych przez Rosjan części ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego referendów o przyłączenie do Federacji Rosyjskiej. Obiecał, że Moskwa udzieli im wsparcia w przeprowadzeniu głosowań.

Pierwotnie wystąpienie rosyjskiego prezydenta miało mieć miejsce we wtorek, ale było parokrotnie odkładane na później.

Jak informowaliśmy, we wtorek przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin poinformował, że w dniach 23-27 września na obszarach kontrolowanych przez Doniecką i Ługańską Republiką Ludową oraz obszarze obwodu chersońskiego okupowanym przez Rosję od lutego bieżącego roku ma zostać przeprowadzone referendum o przyłączeniu do Rosji. Później szef prorosyjskich władz obwodu zaporoskiego powiedział, że „nie ma sensu odkładać procedury” i ogłosił, że również w tym regionie, w części kontrolowanej przez Rosjan, odbędzie się takie referendum.

Dodajmy, że przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin oświadczył, że Duma poprze aneksję Donbasu i obwodu chersońskiego.

Choć prorosyjskie władze obwodu chersońskiego od kilku miesięcy zapowiadały, że zorganizują referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji, to informacja o tak rychłym przeprowadzeniu tego głosowania jest pewnym zaskoczeniem. Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie zapowiadali jego przeprowadzenie, określając różne daty, także wrześniową. Ostatnio jednak, w związku ze skutecznymi atakami sił ukraińskich na chersońszczyźnie w Moskwie rozpatrywano przeprowadzenie referendum w sprawie jego aneksji 4 listopada, to jest w Dniu Jedności Narodowej Rosji. Dodajmy, że święto to ustanowiono na pamiątkę wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku.

Po tym, gdy Rosja rozpoczęła 24 lutego inwazję na Ukrainę z kilku kierunków operacyjnych, to właśnie na froncie południowym Rosjanie osiągnęli największe powodzenie militarne. Chersoń został przez nich zajęty już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia ataku. To jedyne ukraińskie miasto obwodowe zdobyte przez Rosjan w trakcje rozpoczętej w lutym inwazji. Kontrolują też oni znaczną część obwodu chersońskiego, ale nie udało im się podejść pod samo miasto Zaporoże, ani opanować północnej części tego terytorium administracyjnego. Moskwa uznała państwowość struktur donbaskich separatystów kilka dni przed rozpoczęciem inwazji.

Czytaj także: Erdogan wzywa Rosję do oddania Ukrainie zajętych obszarów

Kremlin.ru / interfax.ru / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Gdyby tak zestawić przyczyny obecnej wojny Rosji z Ukrainą do przyczyny wojny niemal całego zachodu z Irakiem w 2003 roku.
  Jak wiadomo na Ukrainie, na zlecenie zachodu, został przeprowadzony zbrojny pucz, który obalił prezydenta Janukowycza. Potem zamordowano w Odessie prawie 50 Rosjan i nikt za to nie odpowiedział. Przez 8 lat ostrzeliwano bezkarnie Donbas, zorganizowano jakąś akcję “antyterrorystyczną” przeciwko osobom sprzeciwiającym się puczowi. Zabroniono obywatelom narodowości rosyjskiej posługiwania się ich językiem ojczystm, ograniczono naukę w języku rosyjskim. Odcięto Krym od wody i prądu. Zaprzestano wypłacać emerytury ludziom, którzy je otrzymali po latach pracy na Ukrainie. Do głosu i władzy doszli banderowcy i neonaziści.
  Na Irak napadnięto “przez pomyłkę”. Intensywność ataku na Irak wielokrotnie większa niż na Ukrainę. Zabito prawie milion osób. Wojnę w Iraku przedstawiano w Polsce nie jako agresję, ale obronę demokracji (amerykańskiej).
  Zachód przyłączył się do wojny w obronie ukraińskich faszystów.

 2. r2d2
  r2d2 :

  Obecnie to Ruscy są nazistami. Napadli na sąsiedni kraj i mordują mieszkańców. Jak dobrze że Polacy zawczasu wygnali ruskich okupantów którzy okupowali Polskę od 1939 aż do 1991r, gdy ostatni ruski okupant opuścił nasz kraj. Ukraina musi wygnać ruskich barbarzyńców i wstąpić do NATO. To jedyna droga aby być w miarę bezpiecznym.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Jedyna droga do bezpieczeństwa Ukrainy i jej dobrych kontaktów z sąsiadami to rezygnacja z dwóch rzeczy czyli z przystąpienia do NATO i z OFICJALNEGO uznawania krwawych banderowskich ludobójców za jej “bohaterów narodowych”.

   • r2d2
    r2d2 :

    Ukraina raz już polegała na “obietnicach nienaruszalności terytorialnej” których udzielili Ruscy, w zamian za oddanie broni atomowej. Rosja napadła na Ukrainę i teraz raczej nic nie zatrzyma dążenia Ukrainy do wstąpienia do NATO. Jak widać Ruscy to żadne mocarstwo i w tej chwili odbywa się proces zmiany statusu Rosji z mocarstwa do roli państwa posiadającego broń atomową ale nie będącego mocarstwem. To proces nie do zatrzymania i Putin zdaje sobie z tego sprawę. To ogromna szansa dla Polski.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Ukraina nie ma cienia szans na przystąpienie do NATO z prostego powodu – nikt w zachodniej Europie a szczególnie Niemcy i Francja jej w NATO nie chcą a dawno minęły czasy kiedy Amerykanie mogli komukolwiek narzucić swoją wolę. Nie ma i nie będzie zmiany mocarstwowego statusu Rosji ale będzie zmiana sposobu prowadzenia przez nią wojny bo do tej pory było to poleganie na niewielkiej części armii, grupie Wagnera, siłach zbrojnych republik ludowych i wszelkiej maści ochotnikach. Jedyną szansą jaką mamy to zaliczyć w “dekiel” Iskanderami uzbrojonymi w nuklearne głowice i jest to szansa którą nasze debilne władze wraz z innymi bezobjawowo inteligentnymi entuzjastami neobanderowców naprawdę starają się wykorzystać.

     • r2d2
      r2d2 :

      Siła Rosji polegała na ilości armii i słynne “czapkami nas nakryją”, zacytuję Bartosiaka cyt. “gdzie te czapki?”.
      Atakując Ukrainę, Rosja nie tylko nie potwierdziła swojej mocarstwowości, ale wręcz ją podważyła.
      cyt. “Elitarna 1 Gwardyjska Armia Pancerna, najlepsza formacja pancerna armii rosyjskiej, w zasadzie przestała istnieć”.
      teraz kilka pytań retorycznych:
      Skoro Rosja odnosi zwycięstwo na Ukrainie to po co mobilizacja?
      Dla czego Rosjanie nie zdobyli Kijowa?
      Dla czego Rosja zwraca się do zagranicy z prośbą o broń i amunicję? Czyżby w magazynach nie było?

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Pytania wcale nie są retoryczne. Po pierwsze: mobilizacja jest po to aby ruszyć wybrane jednostki ze wschodniego i/lub centralnego i/lub zachodniego i/lub południowego okręgów wojskowych bo ktoś będzie je musiał tam zastąpić. Po drugie: Rosjanie nie zdobyli Kijowa bo wycofali się spod niego i wszyscy to wiedzą (Ukraińcy ruszyli za nimi po prawie dwóch dniach). Po trzecie: do kogo niby Rosja zwracała się “z prośbą” o broń i amunicję? O ile wiadomo to od KRLD która ma gigantyczne zapasy kupiła pewną ilość amunicji i zgodziła się na wymianę z Iranem nieznanej ilości wielozadaniowych SU-35 (o których sprzedanie Iran prosił od paru lat) na nieznaną ilość różnego rodzaju dronów. W pierwszym przypadku była to transakcja kupna/sprzedaży a w drugim wymiany a więc do nikogo nie “zwracano się z prośbą”.

     • r2d2
      r2d2 :

      czyli Rosja wygrywa? to po co mobilizacja? skoro ginęło tylko 5 000 ruskich żołnierzy a na froncie mieli 200 000.
      Rosja poniosła klęskę pod Kijowem i to była największa klęska Rosji od 1941r. Gdy jeszcze ruscy kolaborowali z hitlerowcami.
      W kilka miesięcy ruscy ponieśli straty porównywane do Afganistanu. Tyle że wojna w Afganistanie trwała prawię dekadę. Ruscy mobilizują, bo nie mają żołnierzy, a sprzęt jest w stanie degradacji. Złodziejstwo w systemie Rosji to norma, więc ciekawi mnie stan wyposażenia wojska Rosyjskiego. Rosja będzie sięgać po coraz starszy sprzęt z magazynów, Ukraina będzie otrzymywać coraz nowszy sprzęt ponieważ stary już dostali, i powoli zostaje coraz to nowszy. Moim zdaniem Rosja przegra czego to życzę wszystkim Polakom i Ukraińcom.