Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz wyraził niezadowolenie z braku możliwości leasingu sprzętu wojskowego w Polsce. Jego zdaniem, gdyby istniało takie rozwiązanie, moglibyśmy „sporo zaoszczędzić” i przyspieszyć modernizację uzbrojenia, szczególnie w kwestii odchodzenia od sprzętu posowieckiego.
W poniedziałek podczas rozmowy na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz był pytany o zapowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ws. nowego sposobu finansowania zakupów dla polskiego wojska. Prezes PiS mówił o tym w lipcu, ogłaszając wspólnie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w nowym wariancie SEPv3.
Kaczyński powiedział wtedy, opracowywany jest program rozbudowy i wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe:
„To już jest ostatnia faza [przygotowań – red.] Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie”.
Skurkiewicz nie odniósł się do tej wypowiedzi wprost, jednak przyznał, że chciałby, żeby to właśnie Kaczyński, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawili „formułę nowoczesnego podejścia do finansowania wydatków obronnych, a może nie tylko obronnych, ale też innych”.
– To będzie coś bardzo innowacyjnego. Jestem przekonany co do tego, bo znam zarys, a nie chciałbym zbyt wcześnie o tym mówić – powiedział wiceminister obrony. Według niego, sposób finansowania zakupów w innych armiach narodowych na całym świecie jest „bardzo różny”. W tym kontekście wymienił kwestię leasingowania sprzętu wojskowego m.in. przez państwa natowskie i wyraził niezadowolenie, że w Polsce nie ma takiej możliwości:
“Ja na przykład mam olbrzymi problem z tym, że niektóre kraje, nawet w ramach NATO, leasingują sprzęt wojskowy. Polskie prawo nie daje takiej możliwości, żeby nasza armia skorzystała z leasingu sprzętu wojskowego, co dla mnie jest bardzo niekorzystne i bardzo złe. Moglibyśmy na tym sporo zaoszczędzić jeśli chodzi o zakupy i moglibyśmy przyśpieszyć te działania modernizacyjne w polskiej armii i realizowania priorytetu odchodzenia od sprzętu postsowieckiego”.
Przeczytaj: Szef MON: Będziemy kontynuowali modernizację T-72, wykorzystamy wszystkie czołgi
Czytaj także: Modernizacja Leopardów mocno opóźniona: Przekazano kolejne 2 wozy; z przewidywanych 142 gotowych jest 18 [+FOTO]
PAP / dziennik.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!