Potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy, w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. “Ukraina musi też widzieć przed sobą nadzieję” – dodał.

Premier oświadczył we wtorek: “Potrzebny jest plan odbudowy, o którym również mówiłem przewodniczącej Komisji Europejskiej. Na przykład 100 mld euro, które byłoby finansowane przez Unię Europejską po to, żeby w kolejnych latach ta zniszczona infrastruktura, zniszczone szkoły, szpitale, bombardowane osiedla, mogły być odbudowywane”. “Bardzo ważne jest też to, żeby przygotować pakiet inwestycyjny dla Ukrainy, bo gospodarka potrzebuje nowych inwestycji, nowych miejsc pracy” – dodał, cytowany przez PAP.

Podkreślił, że kolejnym ważnym elementem odbudowy powojennej Ukrainy jest jej bezpieczeństwo energetyczne. “Oby wojna jak najszybciej się zakończyła i doprowadziła również do tego, że nasza część Europy uniezależni się wreszcie od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. To warunek konieczny, aby w dłuższej perspektywie zapanował tutaj pokój” – powiedział szef rządu.

Dodał, że bardzo ważną kwestią w tym kontekście jest oficjalne przyjęcie przez Parlament Europejski wniosku Ukrainy o członkostwo w UE.

Powiedział także, że ważna jest “wiedza dla Ukrainy i wymiana studencka, jak już zapanuje pokój”.

“Zaapelowałem o to, żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel, a w perspektywie kolejnych miesięcy także nie kupować ropy i gazu od Rosji” – poinformował premier.

Informowaliśmy, że we wtorek Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję pt. „Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”. Rekomenduje ona przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał w poniedziałek do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej. Jeszcze tego samego dnia prezydenci ośmiu państw członkowskich UE, w tym Polski, wystosowali apel o jak najszybsze rozpoczęcie z Kijowem formalnych negocjacji akcesyjnych.

Ruchy te odbywają się w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply