W ramach traktatu zaproponowanego przez Węgry Ukrainie, oba kraje miałyby powstrzymać się od działań prowadzących do asymilacji mniejszości narodowych lub do zmiany lokalnego składu etnicznego, zapewniając mniejszościom narodowym swobodę używania swojego języka w edukacji, kulturze czy administracji.
W środę na marginesie Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy, Péter Szijjártó i Pawło Klimkina. Szef MSZ Węgier zaproponował Ukraińcom podpisanie traktatu o ochronie mniejszości narodowych.
Według propozycji Budapesztu, rządy obu krajów miałyby powstrzymać się od prowadzenia jakiejkolwiek polityki mogącej prowadzić do asymilacji społeczności mniejszości narodowych lub do zmiany składu etnicznego w jakimkolwiek regionie. Ponadto, porozumienie miałoby też zabezpieczać prawa mniejszości narodowych do używania swojego języka w sferach edukacji, religii, kultury czy administracji.
Przeczytaj: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?
W rozmowie z dziennikarzami Szijjártó powiedział, że konieczne jest odbudowanie zaufania między obu krajami, co wymaga „podjęcia kilku małych kroków”. Według jego relacji, strona ukraińska obiecała przestudiować propozycję Węgrów. Szef MSZ Węgier wyraził nadzieję, że podczas kolejnego spotkania na początku grudnia w Mediolanie sprawa będzie dyskutowana.
Węgierski minister pozytywnie ocenił usunięcie ze stron internetowych ukraińskiego parlamentu petycji ws. deportowania etnicznych Węgrów z Zakarpacia i docenił, że Ukraina potraktowała tę sprawę poważnie. Dodał, że Klimkin podziela jego opinię w sprawie petycji.
Szijjártó odniósł się także do sprawy umieszczenia na Zakarpaciu kilku antywęgierskich billboardów, przedstawiających liderów mniejszości węgierskiej na Ukrainie jako separatystów. Ukraińskie władze wszczęły w tej sprawie śledztwo, co zostało pozytywnie ocenione przez Budapeszt.
Ponadto, w ramach nowego porozumienia strona ukraińska wyznaczy specjalnego urzędnika do spraw współpracy transgranicznej. Wiceszef węgierskiego MSZ Levante Magyar oraz wyznaczony przez Ukrainę oficjel mają spotkać tak szybko, jak będzie to możliwe, by umożliwić płynną kontynuację programu gospodarczego dla Zakarpacia.
Przeczytaj: Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina, oczekują działań ws. kontrowersyjnych ustaw
Szef MSZ Węgier powiedział też swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że celem przywrócenia wzajemnego zaufania, Węgry są gotowe uruchomić linię kredytową o wartości 50 mln dolarów na finansowanie budowy dróg na Zakarpaciu. Strona węgierska podtrzymuje również chęć dalszego organizowania obozów dla dzieci z rodzin dotkniętych skutkami wojny w Donbasie. Ponadto, Węgry zamierzają w dalszym ciągu oferować 100 stypendiów rocznie dla ukraińskich studentów studiujących na węgierskich uniwersytetach.
Szijjártó podkreślił, że w interesie Węgier leży rozwiązanie zaistniałego konfliktu tak szybko, jak to możliwe.
Tydzień temu, jak informowaliśmy, rząd Węgier zapowiedział podwojenie w 2019 roku środków przeznaczonych na świadczenia socjalne dla Węgrów mieszkających na Zakarpaciu, na Ukrainie. Łączna kwota ma wynieść równowartość 9,3 mln euro, czyli blisko 40 mln zł. Celem jest poprawa sytuacji w szkolnictwie węgierskojęzycznym.
Wcześniej informowaliśmy, że lokalny zakarpacki, ukraiński portal Mukachevo.net podał w czwartek, powołując się na węgierski biuletyn rządowy „Magyar Közlöny”, że władze węgierskie przeznaczyły 5 mln dolarów (równowartość 18,6 mln zł) na węgierskojęzyczną edukację na Zakarpaciu. W szczególności, Węgry udzielą dodatkowego wsparcia pracownikom oświaty pracujących w państwowych placówkach edukacyjnych na Zakarpaciu. Ponadto, węgierski rząd wesprze też osoby pomagające w nauczaniu języka węgierskiego.
Przeczytaj: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską
Czytaj także: MSZ przyznaje: nowa ukraińska ustawa oświatowa największym zagrożeniem dla Polaków z Ukrainy
Przypomnijmy, że po podpisaniu ustawy „O oświacie” przez prezydenta Ukrainy minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że „Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”. Węgry uzależniają odblokowanie relacji Ukraina-NATO od zmiany ustawy oświatowej według zaleceń Komisji Weneckiej.
Czytaj również: Minister edukacji Ukrainy: ustawa oświatowa równoważy nauczanie w językach mniejszości i po ukraińsku
MTI / dailynewshungary.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!