Rząd Węgier zapowiedział podwojenie w 2019 roku środków przeznaczonych na świadczenia socjalne dla Węgrów mieszkających na Zakarpaciu, na Ukrainie. Łączna kwota ma wynieść równowartość 9,3 mln euro, czyli blisko 40 mln zł. Celem jest poprawa sytuacji w szkolnictwie węgierskojęzycznym.

W piątek sekretarz stanu odpowiedzialny za społeczności węgierskie poza granicami kraju Árpád János Potápi poinformował, że w przyszłym roku rząd Węgier podwoi środki na świadczenia socjalne dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.Po zwiększeniu puli, łącznie na te cele ma zostać przeznaczone niemal 3 mld forintów, czyli 9,3 mln euro (równowartość około 39,872 mln zł). Środki te trafią do około 23-24 tys. osób, w obszarach edukacji, opieki zdrowotnej, mediów, sportu i kultury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Potápi zaznaczył, że zwiększając fundusze na rzecz Węgrów z Zakarpacia, rząd węgierski liczy na ustabilizowanie liczby pracowników w sektorze oświaty w tym regionie, a przynajmniej na zahamowanie jej spadku. Roczne wypłata uzupełniająca dla węgierskich nauczycieli na Zakarpaciu wzrośnie z 270 tys. do 500 tys. forintów (równowartość 3,6 tys. i 6,7 tys. złotych).

Dla porównania, Polska w 2016 roku przeznaczyła na wsparcie Polaków i polskości na Kresach szacunkowo 43,69 mln zł, a w 2017 roku – ok. 51,5 mln zł.

Przeczytaj: 100 mln zł od PiS na Cmentarz Żydowski w Warszawie – 10 razy więcej niż na całe dziedzictwo narodowe na Kresach

Wcześniej informowaliśmy, że lokalny zakarpacki, ukraiński portal Mukachevo.net podał w czwartek, powołując się na węgierski biuletyn rządowy „Magyar Közlöny”, że władze węgierskie przeznaczyły 5 mln dolarów (równowartość 18,6 mln zł) na węgierskojęzyczną edukację na Zakarpaciu. W szczególności, Węgry udzielą dodatkowego wsparcia pracownikom oświaty pracujących w państwowych placówkach edukacyjnych na Zakarpaciu. Ponadto, węgierski rząd wesprze też osoby pomagające w nauczaniu języka węgierskiego.

Przeczytaj: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

W ubiegłym roku Węgry zwiększyły jednorazowe świadczenie pieniężne dla węgierskich nauczycieli na Zakarpaciu o 80 procent. Po podwyżce wynosiło ono 270 tys. forintów (niespełna 3,6 tys. zł) dla każdego nauczyciela.

Przeczytaj: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?

Na Ukrainie licząca oficjalnie około 150 tys. osób autochtoniczna mniejszość węgierska ma do dyspozycji około 90 szkół z węgierskim językiem nauczania, w tym ponad 60 szkół podstawowych, a także sieć węgierskojęzycznych przedszkoli. Parędziesiąt kolejnych to placówki o charakterze węgiersko-ukraińskim.

Przeczytaj: Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina, oczekują działań ws. kontrowersyjnych ustaw

hungarytoday.hu / Kresy.pl

Węgierski rząd podwoi świadczenia dla Węgrów z Zakarpacia
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz