Węgierski rząd od stycznia 2019 roku uruchamia darmowe kursy języka ukraińskiego dla Węgrów z Zakarpacia. Równolegle mają być prowadzone kursy języka węgierskiego dla mieszkańców regionu. “Jeśli ukraiński rząd uważa, że zakarpaccy Węgrzy nie znają języka ukraińskiego, to w takiem razie stwórzmy warunki dla ludzi, żeby mogli się go uczyć“.

Na początku przyszłego roku węgierski rząd uruchomi darmowe kursy języka ukraińskiego dla Węgrów żyjących na Zakarpaciu. Informują o tym ukraińskie media, powołując się na Istvana Grezę, przedstawiciel rządu Węgier i pełnomocnik ministra ds. współpracy przygranicznych regionów Węgier i Ukrainy. Jak zaznacza, ma to na celu zmniejszenie napięcia w relacjach węgiersko-ukraińskich. Równolegle prowadzone będą też kursy języka węgierskiego.

– Biorąc pod uwagę sytuację w stosunkach między naszymi krajami, zaproponowałem zorganizowanie kursów języka ukraińskiego dla zakarpackich Węgrów równolegle z kursami języka węgierskiego dla mieszkańców Zakarpacia – powiedział Greza.

Zapisy na darmowe kursy rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Według Grezy, w ciągu 48 godzin zapisało się na nie ponad 300 Węgrów z Ukrainy. Ilość miejsc na etnicznych Węgrów jest nieograniczona – zajęcia będą dostosowane do liczby uczestników. Wcześniej na Zakarpaciu zaczęły się kursy dla chętnych, które również były bezpłatne.

Przeczytaj: Węgry: 213 mln wsparcia dla węgierskiej piłki nożnej w Rumunii, Serbii i na Słowacji

– Te kursy to gest. Jeśli ukraiński rząd uważa, że zakarpaccy Węgrzy nie znają języka ukraińskiego, to w takiem razie stwórzmy warunki dla ludzi, żeby mogli się go uczyć – powiedział przedstawiciel węgierskiego rządu.

Przeczytaj: Szijjarto: za nic nie poświęcilibyśmy Węgrów z krajów ościennych

Kursy językowe będą prowadzone w oparciu o prywatny Zakarpacki Węgierki Instytut im. Ferenca Rakoczego II, założonego przez Węgrów, zgodnie z jego metodyką nauczania i materiałami dydaktycznymi.

Według szacunków centrum badawczego Summa 2017, na Zakarpaciu żyje ponad 130 tys. Węgrów, którzy są tam ludnością autochtoniczną.

Walka o węgierskie szkoły

Węgry konsekwentnie blokują integrację Ukrainy z NATO, domagając się zmiany „antywęgierskiej polityka rządu” w Kijowie. Przypomnijmy, że powodem jest restrykcyjna polityka Kijowa względem mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. W ten sposób Węgrzy postrzegają głównie nową ukraińską ustawę oświatową, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych na Ukrainie, a także restrykcyjną ustawę o języku ukraińskim.

Przeczytaj: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?

Ustawa o oświacie zakłada, że dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, docelowo wszystkie zasadnicze przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to przede wszystkim szkół ponadpodstawowych i wyższych.

Strona ukraińska twierdzi, że prawa mniejszości węgierskiej nie są naruszane ani ograniczane. Jednocześnie przedstawiciele rządu w Kijowie twierdzą, że zmiany są konieczne, bo, jak twierdzą, Węgrzy z Zakarpacia ogólnie słabo znają język państwowy, co m.in. utrudnia młodym dostawanie się na ukraińskie uczelnie wyższe. Tego argumentu używa m.in. szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin, który posunął się do publicznych drwin z Węgrów z Zakarpacia, insynuując węgierskim dzieciom brak znajomości języka ukraińskiego.

Przeczytaj: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

Budapeszt domaga się od Kijowa wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej ws. ustawy oświatowej, które dotyczą konsultacji z przedstawicielami mniejszości węgierskiej na Ukrainie, przedłużenia okresu przejściowego przewidzianego w ustawie do 2023 roku oraz wyłączenia z tych regulacji szkół prywatnych. Ostatnio w specjalnej rezolucji wezwał do tego Ukrainę Parlament Europejski.

Przeczytaj: Klimkin: nie zmienimy ustawy oświatowej, ale obiecujemy swobodę wyboru języka nauczania w szkołach prywatnych

Czytaj także: MSZ przyznaje: nowa ukraińska ustawa oświatowa największym zagrożeniem dla Polaków z Ukrainy

Przedstawiciele ukraińskiego rządu deklarowali, że dostosują się do tych zaleceń, jednak zdaniem strony węgierskiej w sprawie faktycznie nie ma żadnych postępów.

Przeczytaj: Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina. „Nie ma żadnego postępu ws. praw Węgrów na Ukrainie”

zaxid.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Doskonały zabieg! Już widzę te “tłumy” Węgrów zapisujące się na naukę Upadlińskiego… Za to na legalu i dyplomatycznie można będzie uczyć Węgrów ojczystego języka. Oj żeby tak w Polsce był Polski rząd….