Jak twierdzi prof. Paweł Machcewicz, były dyrektor Muzeum II WŚ i były doradca Donalda Tuska, ekspozycja nt. rodziny Ulmów w tym muzeum „podawała nieprawdziwe informacje”, zaś „jako społeczeństwo musimy się zmierzyć z historią mordowania Żydów przez Polaków".

Dziennik „Rzeczpospolita” zamieścił artykuł „Ojciec Kolbe i rodzina Ulmów jako «oręż historyczny” autorstwa historyka, prof. Pawła Machcewicza, będący polemiką z tekstem red. Michała Szułdrzyńskiego na temat skandalu wokół Muzeum II Wojny Światowej, w związku z wizytą w Polsce niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Przypomnijmy, że nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiła dokonać zmian w wystawie głównej placówki. Usunięto informacje o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, św. Maksymilianie Marii Kolbe, czy rodzinie Ulmów. Dzięki presji społecznej i medialnej władze placówki poinformowały, że do ekspozycji stałej zostaną ponownie włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Dyrekcja zapewnia zarazem, że rtm. Pileckiego nigdy nie usunięto.

Czytaj także: Prof. Wnuk porównał św. Maksymiliana Kolbe, bł. Rodzinę Ulmów i rtm. Pileckiego do Myszki Miki i Supermena

Kierownictwo Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości spotkali się z przedstawicielami Kampanii Przeciw Homofobii. Podczas rozmów omówiono kwestię potrzeb osób LGBT  przybywających w więzieniach.

We wtorek 9 lipca kierownictwo Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości spotkało się w siedzibie resortu z przedstawicielami Kampanii Przeciw Homofobii. W spotkaniu wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, zastępca dyrektora generalnego płk Renata Niziołek. Z ramienia KPH obecni byli kierownik rzecznictwa Przemysław Walas oraz Annamaria Linczowska koordynatorka ds. rzecznictwa i działań prawnych.

Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie państwa Sojuszu przyjęły wspólną deklarację, w której przedstawiono główne zadania i zagrożenia stojące przed Paktem Północnoatlantyckim.

Na początku deklaracji zaznaczono, że NATO pozostaje istotnym i niezbędnym forum transatlantyckim służącym konsultacjom, koordynowaniu oraz działaniu we wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem indywidualnym i zbiorowym. Podkreślono, że Sojusz ma charakter obronny, a zobowiązanie do nieustannej wzajemnej obrony i każdego "centymetra terytorium", zgodnie z postanowieniami art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego," jest żelazne".

Syn generała Chalify Heftara, jednego czołowych wojskowych dowódców utrzymującego kontakty z Rosjanami udał się do antyzachodniego przywódcy Burkina Faso.

Według Wojskowego Biura Mediów Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Saddam Heftar, syn gen. Chalify Haftara, przybył do stolicy Burkina Faso, podał w czwartek portal The Libya Observer. Został podjęty w Wagadugu przez przywódcę sahelskiego państwa kpt. Ibrahima Traore. Libijski portal podkreślił, że Saddam po raz pierwszy udał się w zagraniczną podróż w roli szefa sztabu sił lądowych LNA. Na funkcję tę nominował go niedawno ojciec.

Miesiąc temu Chalifa Heftar podejmował odpowiedzialnego za sprawy Afryki rosyjskiego wiceministra obrony Junusa-Beka Jewkurowa. Ten drugi miał obiecać wzmocnienie przez Moskwę potencjału sił libijskiego generała. Heftar ze swojej strony podkreślał wówczas przyjazne stosunki między nim a Rosją oraz „znaczenie ich rozwijania na polu wojskowym i gospodarczym”. Rosyjscy najemnicy mieli pojawić się na terenie kontrolowanym przez Heftara i jego LNA już sześć lat temu.

Prokuratura w Paryżu poinformowała we wtorek, że wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie podejrzeń o nielegalne finansowanie kampanii prawicowej francuskiej liderki Marine Le Pen podczas wyborów prezydenckich w 2022 roku. (more…)

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, poinformował, że piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były wynikiem ataku typu DDoS. Kłopoty zgłaszali zarówno internauci, jak i posłowie w trakcie serii głosowań na sali plenarnej.

Podczas piątkowych obrad Sejmu użytkownicy internetu doświadczyli trudności z korzystaniem z witryny, co uniemożliwiło im sprawdzanie wyników głosowań. Zakłócenia te odczuli również posłowie, którzy zgłaszali, że problemy ze stroną utrudniają im głosowanie i dostęp do rozpatrywanych poprawek.

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, poinformował o problemie Kancelarię Sejmu. Podkreślił jednak, że posłowie mają dostęp do poprawek dzięki udziałowi przedstawicieli klubów w pracach komisji sejmowych, co pozwalało na kontynuowanie obrad.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%