W Święta Bożego Narodzenia wierni na prośbę metropolity krakowskiego wrzucili do puszek milion złotych. Symboliczny czek został przekazany przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na ręce ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – poinformował w sobotę portal PCh24.pl

Zbiórka związana była z zeszłoroczną “Podróżą Solidarności” księdza arcybiskupa do Syrii. Odbyła się ona w grudniu, tuż po powrocie wydany został list pasterski, w którym metropolita dzielił się doświadczeniem wiary syryjskiego Kościoła i zaapelował o finansowe wsparcie.

CZYTAJ TAKŻE: Opereta w kościele Marii Magdaleny we Lwowie

Podczas piątkowej konferencji prasowej abp Jędraszewski mówił: Jezuici w Homs prowadzą szkołę, w której gromadzą dzieci różnych wyznań i religii. Każdego dnia po południu uczniowie spotykają się na wspólnych zajęciach, aby w przyszłości stworzyć nowe społeczeństwo, wychodzące ponad traumę walk, podziałów, zniszczenia i spirali nienawiści.

Arcybiskup przypomniał, że dopiero w tym tygodniu podpisano tam zawieszenie broni: Ta ziemia dotknięta jest wielkim nieszczęściem. Ścierają się tam interesy wielkich tego świata, a dla nich życie ludzkie, zwłaszcza biednych, bezbronnych, starszych i dzieci, nie ma większego znaczenia. (…) Jestem bardzo wdzięczny Archidiecezji Krakowskiej, księżom, siostrom, wszystkim, którzy wsparli mój apel. Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że to wsparcie będzie aż tak wielkie (…) Dziękujemy za to wielkie dobro, które zaistniało – mówił metropolita.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaznaczył, że zebrane środki przekazane zostaną na utrzymanie dwóch domów dla sierot w syryjskim Homs.  Dzieci będą miały zapewnione całodzienne wyżywienie, opiekę psychologiczną i medyczną – widziały przerażające okrucieństwa wojny. 600 sierot będzie miało zapewniony godny pobyt dzienny, a te, które będą tego wymagały – całodobową opiekę – mówił.

Ksiądz podkreślił, że Syria dotknięta jest wieloma problemami: biedą, głodem, brakiem wystarczającej opieki medycznej, bezrobociem i inflacją. Przypomniał również apel papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zwracał uwagę na los najmłodszych. Zacytował także słowa bp. Paolo Bizzetiego: Tragedia w Syrii ma niewyobrażalne rozmiary. Smuci mnie bardzo, jak widzę brak zainteresowania mediów i polityków losem setek tysięcy osób, które nadal są zmuszane zimą żyć pod gołym niebem, co powoduje, że umiera wiele dzieci, starszych, osób chorych. To masakra spowodowana faktem, że wielcy tego świata rozgrywają w Syrii brudną grę o dominację nad tym regionem, ze wszystkimi związanymi z tym interesami, jak chociażby handel bronią. Sytuacja w Syrii ma wymiar symboliczny i ukazuje także słabość Europy, która niezdolna jest do zajęcia twardego i jasnego stanowisko, co widzimy także w Libii. Jest bowiem rzeczą skandaliczną, że chrześcijanie Europy zachodniej nie chcą nawet słyszeć o tym, co dzieje się w tym regionie z ich siostrami i braćmi, którzy żyją w naprawdę bardzo opłakanych warunkach.

CZYTAJ TAKŻE: Na Lesbos zdemolowano prawosławną świątynię. Greckie media i miejscowi obwiniają uchodźców [+FOTO / +VIDEO]

Dyrektor polskiej sekcji PKWP przekonywał: W samym Aleppo jest ok. 10 tys. sierot. Jeśli pozostawimy je samym sobie, wyrośnie pokolenie dzieci ulicy, terrorystów. Naszym zadaniem jest danie im szkoły, dachu nad głową, zajęć. By dziecko w Syrii mogło chodzić do szkoły, miesięcznie potrzeba 10 euro. Student potrzebuje 20 euro. Tak właśnie pomagamy – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. – Dzięki hojności archidiecezji krakowskiej, która ma potencjał miłosierdzia, 600 sierot przez dłuższy czas będzie mogło korzystać z dwóch ośrodków w Homs. Codziennie będą tam miały zapewnione wyżywienie (potrzeba na to zaledwie 1,15 euro dziennie), odzież letnią i zimową oraz opiekę psychologiczną i medyczną.

W okresie Wielkiego Postu ruszyła również kampania “Chleb dla Syrii” ramach której można wysłać sms lub wpłacić datek pieniężny na konto stowarzyszenia z dopiskiem „SYRIA”. Na Dworcu Centralnym w Warszawie powstał już, a na Dworcu Głównym w Krakowie niedługo powstanie, ofiaromat w którym wierni mogą wpłacać pieniądze.

Kresy.pl / PCh.24.pl / krakow.gosc.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply